Olbrzymia grobla powstała w kilka dni! Czy to dzieło gigantów?

Kategorie: 

Źródło: code poet (Wikipedia)

Stara irlandzka legenda opowiada o gigancie o imieniu Finn McCool (znanym również jako Fionn Mac Cumhaill). Olbrzym żył w Irlandii Północnej, gdy posłyszał nowinę jakoby inny olbrzym – Benandonner, który mieszkał w Szkocji – zagrażał jego ojczyźnie.

Finn podarł więc duże kawałki wybrzeża i wrzucił je do morza tworząc pozostałą do dziś "Drogę Gigantów". Nowo utworzona ścieżka utorowała Finnowi drogę przez morze. Według legendy okazało się to złym pomysłem, ponieważ Benandonner, był znacznie większy od Finna! Irlandzki "heros" uciekł spowrotem do Irlandii, gdzie jego bystra żona przebrała go za niemowle. 


Gdy rozwścieczony Benandonner, widzi Finna przebranego za niemowlę zakłada, że skoro dziecko jest tak duże, to jego ojciec musi być znacznie większy niż sam Benandonner! Zdając sobie z tego sprawę, wrogi olbrzym spieszy z powrotem do Szkocji, odrywając jak najwięcej Grobli. Tak narodził się mit Drogi Gigantów tudzież Grobli Olbrzyma, która to w 1986 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Każdego roku miliony turystów przyjeżdżają do Irlandii Północnej, aby odwiedzić, niezwykłą strukturę 40 000 sześciokątnych kamiennych kolumn, które łagodnie schodzą do morza. Teorie dotyczące formowania się tych kamieni nie są zgodne co  do dokładnych procesów jakie stały za ich ukształtowaniem. Obecne szacunki zakładają, że miejsce to powstało 50-60 milionów lat temu w okresie paleogenu.

Najpopularniejszym naukowym wyjaśnieniem, jest to, że dolina rzeki była wypełniona lawą, która gromadziła się na dużej głębokości. Kiedy gruba warstwa lawy ostygła i stwardniała, stopniowo tworząc te spektakularne filary. Ostatnie ustalenia Mike'a Simms, kuratora nauk przyrodniczych w muzeach stanu Nowy Jork dają jednak nowe wsparcie dla oryginalnej legendy.

 

Opierając się o próbki skał magmowych które uniknęły erozji, wysunął on tezę zgodnie z którą grobla nie powstawała przez tysiące lat, a raczej zaledwie kilka dni. Jeśli sugerujemy się oryginalnym mitem, jest to o wiele bardziej realistyczny scenariusz zdarzeń. Zdaniem badacza grobla to rezultat zapadnięcia się prastarej doliny rzeki. Badacz porównał ten proces do zachowania źle upieczonego ciasta, które zapadło się na środku, dając pole lawie, która wylała się na powierzchnie i utworzyła te niezwykłe filary. Czy jakiś udział w tym procesie, mógł mieć legendarny gigant Mac Cumhaill?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Settingus

Według "dałnowych" teorii

Według "dałnowych" teorii wszechświat nie powinien istnieć. Też tak zakładali ostatnio, więc lepiej zdać się na intuicję i otwarty umysł. Oni nie biorą pod uwagę działań obcych, lub bardziej rozwiniętych cywilizacji i innych faktorów.

Skomentuj