Naukowcy nauczyli się czytać w myślach

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dzięki urządzeniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego możesz zrozumieć, o czym myśli dana osoba. Neuronaukowcy z University of Texas w Austin nauczyli się śledzić przepływ natlenionej krwi przez mózg.<--break->

 

Należy zauważyć, że odpowiednia procedura jest przeprowadzana przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) - aktywne komórki mózgowe wymagają więcej energii i tlenu, więc ta informacja zapewnia pośredni pomiar aktywności ludzkiego mózgu. Ta metoda nie jest doskonała, ale dzięki niej naukowcy mogą rozszyfrować myśli człowieka. Nie są w stanie odtworzyć dosłownego tłumaczenia, ale to wystarczy, by zrozumieć, o czym myśli badany.

 

Podczas badania naukowcy przeskanowali mózgi jednej kobiety i dwóch mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. Dostali do słuchania w skanerze około 16 godzin różnych podcastów i programów. Następnie specjalny „dekoder” porównywał wzorce dźwiękowe tych programów i wzorce zarejestrowanej aktywności mózgu.

 

Według neuronaukowca Alexandra Huta fMRI „całkiem dobrze” zrekonstruował oryginalne wątki podcastów i audycji. Oznacza to, że program był w stanie wyciągnąć wnioski na temat tego, którego programu słuchali badani, wyłącznie na podstawie aktywności mózgu. fMRI udało się nawet zrekonstruować historie wymyślone przez samych uczestników.

 

Neurolodzy zaznaczyli, że planują wykorzystać tę technologię do pomocy osobom, które nie potrafią samodzielnie mówić i pisać. 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj