Czy podróżnik w czasie może zmienić przeszłość?

Kategorie: 

Źródło: AI

Czy podróżnik w czasie może zmienić przeszłość? Jeśli tak, to wydaje się, że wszechświat ma nieznaną moc, która może zmienić wydarzenia.

 

 

Teoria podróży w czasie sugeruje, że podróżnik może zmienić przeszłość, ale to zależy od konkretnej teorii podróży w czasie, która jest rozważana. Niektóre teorie sugerują, że przeszłość jest niezmienna i nie można jej zmienić, podczas gdy inne sugerują, że przeszłość może być zmieniona, ale to prowadzi do powstania alternatywnych rzeczywistości lub linii czasowych. 

 

Nowe badanie z University of Queensland może nieco zmienić ten pogląd bo sugeruje, że nie można cofnąć się w czasie i zmienić wydarzeń z przeszłości. Nawet jeśli podróże w czasie są możliwe, dziwaczny łańcuch wydarzeń może zmienić oś czasu. Dyrektor programowy National Science Foundation i astrofizyk Joe Pesce omówił nowe badania nad ogólną teorią względności Einsteina. Na przykładzie COVID-19 zasugerował, że jeśli podróżnik w czasie spróbuje powstrzymać Pacjenta Zero przed rozprzestrzenianiem się wirusa, czas sam się naprawi. Więc on lub ktoś inny mógłby zostać pacjentem zero, a pandemia i tak by się wydarzyła.

Używając siebie jako hipotetycznego podróżnika w czasie, Pesce wyjaśnił:

„Cofam się w czasie. Jeśli zapobiegnę zakażeniu pacjenta zero i powstrzymam pandemię, to usunie to moją motywację do podróży w przeszłość”. I to jest istota paradoksu dziadka”. „Więc to, co ci badacze odkryli w matematyce, to to, że zdarzenia same się przekalibrują. Więc może idę i zatrzymam pacjenta zero, ale potem stanę się pacjentem zero i rozpocznę infekcję”.

"Ostatecznie punkt końcowy jest wciąż ten sam; pandemia nadal będzie miała miejsce. Ale konkretne wydarzenia, być może szczegóły osi czasu, ulegną zmianie. Matematyka pokazuje więc, że naprawdę nie można cofnąć się i wpłynąć na punkt końcowy. Koniec punkt zawsze będzie ten sam i ten sam. Możemy dojść do tego w inny sposób" - powiedział.

Warto zauważyć, że pozostaje niejasne, jakiego mechanizmu Wszechświat mógłby użyć do ponownej kalibracji osi czasu. Czy zmiana wydarzeń sama w sobie nie byłaby swego rodzaju podróżą w czasie? W takim razie kto lub co zmienia chronologię? 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj