W Gwatemali odkryto sieć „superautostrad” Majów

Kategorie: 

Źródło: AI

W lasach deszczowych północnej Gwatemali odkryto sieć kamiennych ścieżek, które łączyły osady wczesnych Majów około 2 tys. lat temu. Struktury te wskazują na złożoną organizację życia starożytnych Amerykanów.

 

 

Rozległy obszar basenu krasowego Mirador-Calakmul został zbadany za pomocą laserowego systemu mapowania (LiDAR). Pozwala wykrywać struktury, zwykle ukryte przez gęstą roślinność, za pomocą fal świetlnych. Na powierzchni około 1,7 tysiąca metrów kwadratowych. km naukowcy doliczyli się 964 osad, podzielonych na 417 połączonych ze sobą miast, miasteczek i wiosek Majów. Osady były połączone siecią szlaków lub zapór o długości 177 km, co wskazuje na bardziej złożoną społeczność Majów, niż wcześniej sądzono.

 

To pierwszy system superautostrad na świecie, o którym wiemy. Łączą wszystkie osady jak sieć i są jednymi z najwcześniejszych i pierwszych społeczeństw publicznych na półkuli zachodniej. Istnienie takiej sieci oznacza interakcje społeczne, polityczne i gospodarcze oraz złożone strategie zarządzania.

 

Majowie zbudowali drogi, które pełniły tez funkcję tam, które górowały nad obszarem z sezonowymi bagnami i gęsto zarośniętymi nizinami. Materiałem budowlanym była mieszanka błota z kamieniem kamiennym i cementem wapiennym. Szerokość niektórych zapór dochodziła do 40 m, były one pokryte białym tynkiem, widocznym w ciemności i nazywano je „białymi drogami”.

 

Majowie nie mieli zwierząt jucznych i prawdopodobnie nie mieli rydwanów, ale tamy były zdecydowanie budowane dla interakcji międzyludzkich, komunikacji i prawdopodobnie podróży. Mówimy o złożonych projektach pracy, które wymagały koordynacji i pewnej formy hierarchii – uważają naukowcy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj