Naukowcy odkryli, że na Marsie były oceany, które pokrywały do ​​jednej trzeciej powierzchni planety

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Mars, Czerwona Planeta, od dawna fascynuje naukowców swoją tajemniczą historią i potencjałem do kiedyś utrzymania życia. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwajcarii i Francji sugerują, że Mars mógł kiedyś mieć oceany, które pokrywały do jednej trzeciej powierzchni planety. Te odkrycia, oparte na danych z misji Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), rzucają nowe światło na nasze zrozumienie tej odległej planety.

 

Badania powierzchni Marsa wykazały obecność wielu dolin, kanionów i rzek, co sugeruje, że kiedyś na planecie była woda. Jednak do tej pory nie było jasne, jak rozległy mógł być ten system wodny. Aby to ustalić, naukowcy wykorzystali dane z instrumentu radarowego Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS), zainstalowanego na pokładzie Mars Express.

 

Dzięki MARSIS, naukowcy mogli zmierzyć grubość pokrywy lodowej na biegunie północnym Marsa. Ich obliczenia sugerują, że gdyby woda istniała na Marsie, mogłaby pokryć nawet jedną trzecią powierzchni planety. Jest to jednak tylko hipoteza, która wymaga dalszych badań do potwierdzenia.

 

Dane historyczne sugerują, że około 3,5 miliarda lat temu Mars był gorącą i wilgotną planetą. Jednak z powodu braku pola magnetycznego, atmosfera Marsa została zniszczona przez wiatr słoneczny, co doprowadziło do utraty wody. Wielu naukowców uważa, że Mars mógł kiedyś być żywą planetą, co przyczynia się do ciągłego zainteresowania badaniem tej planety. NASA niedawno rozpoczęła misję Mars 2020, aby pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o Marsie i jego historii.

 

Jednak nie wszyscy naukowcy zgadzają się, że kiedyś na Marsie istniało życie. Niektórzy twierdzą, że gdyby życie na Marsie było możliwe, powinno pojawić się we wcześniejszych okresach istnienia planety. Bez względu na to, czy Mars kiedyś utrzymywał życie, najnowsze odkrycia naukowe nadal rzucają nowe światło na nasze zrozumienie tej fascynującej planety.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Jedna uwaga - zamiana marsa z

Jedna uwaga - zamiana marsa z przyjaznej życiu planety w jałowy świat nie nastąpiła z powodu "braku pola magnetycznego" - bo ono było - lecz z powodu jego zaniku spowodowanego zestaleniem się jądra tej planety co bezpośrednio wynika z jej dość małych rozmiarów. Już wyjaśniam jak do tego doszło. Małe zwierzęta muszą dużo i często jeść by utrzymać ciepłotę ciała w przeciwieństwie do tych dużych. Podobnie związek między rozmiarem a "ciepłotą" jest w przypadku planet. Ziemia jest ok: 2 razy większa od masa ale jej jądro posiada temperaturę tylko o 150*C wyższą od temperatury krzepnięcia.. co mimo to oznacza ogromny zapas energii, przed utratą której chroni ją skorupa ziemska. Mars jak znacznie mniejszy ma też malutkie jądro, którego zapas energii cieplnej był również mizerny co spowodowało jej szybką utratę. Dodatkowo brak ciężkiego księżyca i większa odległość od słońca - dodatkowego źródła energii - spowodował jego (marsa) szybkie wychłodzenie i dalsze zmiany - brak częstego "odżywiania".. to porównianie do rozmiarów zwierząt.

Skomentuj