Pszczoły nie potrafią latać zgodnie z prawami fizyki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Niewielka, rozwibrowana sylwetka pszczół, wirujących w powietrzu podczas poszukiwania nektaru, jest obrazem znajomym dla każdego miłośnika natury. Ta codzienna czynność, choć na pierwszy rzut oka prosta, kryje w sobie zaskakująco skomplikowane mechanizmy fizyczne. Zastanawialiście się kiedyś, jak to możliwe, że te niewielkie owady potrafią latać? W końcu, patrząc na nie przez pryzmat zasad fizyki, wydawałoby się, że ich skrzydła są zbyt małe, aby unieść ich ciało.

 

To właśnie ten paradoks zainteresował naukowców na początku XX wieku, w 1934 roku, dając początek mitu, według którego pszczoły nie powinny być zdolne do lotu. Na szczęście, z czasem rozwiązano tę zagadkę, choć jej zrozumienie wymaga głębszego wglądu w kwestie aerodynamiki.

 

Kiedy analizujemy lot pszczół, musimy pamiętać, że nie latają one tak, jak większość innych owadów, czy ptaków. Skrzydła pszczół nie tylko biją z niesamowitą prędkością, ale podczas lotu tworzą też specjalne wiry powietrza, które pomagają im unieść się w górę. Ponadto, skrzydła te, pomimo swojej małości, są proporcjonalne do reszty ciała pszczół, co również wpływa na efektywność lotu.

 

Nie można też zapomnieć o efekcie znanym jako efekt Couette'a. Jest to zjawisko fizyczne, które występuje, gdy ciało stałe porusza się w płynie - w tym przypadku, gdy ciało pszczoły przemieszcza się przez powietrze. W wyniku tego efektu powstają siły, które wspomagają lot pszczół.

 

Dodatkowo, pszczółki dysponują unikalną budową anatomiczną, która przyspiesza ich lot. Są niesamowicie lekkie, a ich ciała pokryte są włoskami, które pomagają im 'łapać' powietrze. To, w połączeniu ze specjalnymi mięśniami kontrolującymi ruch skrzydeł, pozwala im na efektywne poruszanie się po niebie.

 

Wszystko to jednak nie oznacza, że lot pszczół jest pozbawiony przeszkód. Niskie temperatury mogą spowodować zamarznięcie skrzydeł tych owadów, utrudniając ich ruchy. Ponadto, zmiany środowiska, w tym zanieczyszczenie powietrza i niszczenie naturalnych siedlisk pszczół, mogą negatywnie wpływać na ich zdolności lotnicze.

 

W efekcie, te niewielkie, pracowite stworzenia, które stanowią istotny element naszego ekosystemu, zaskakują nas swoją zdolnością do przekraczania granic fizyki. Wykorzystując różnorodne mechanizmy, potrafią wzbić się w powietrze, zbierać nektar i produkować miód - coś, co cieszy nas na co dzień. Bez wątpienia, pszczółki są małymi mistrzyniami nie tylko natury, ale i fizyki.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Jest jeszcze jedna ciekawa

Jest jeszcze jedna ciekawa cecha pszczół a konkretnie ich mózgu, którego neurony posiadają wielokrotnie więcej wypustek do komunikacji z innymi neuronami w porównianiu do ludzkiego mózgu co sprawia, że w stosunku do jego objętości mózg pszczoły jest znacznie wydajniejszy od ludzkiego. 

Skomentuj