Rzeźba roweru w starożytnej hinduskiej świątyni sprzed 2000 lat

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Niezwykłe miejsca w Indiach są świadkami historii, której głębokość i bogactwo wydają się nie mieć końca. W środku Tamil Nadu, w Tiruchirapalli, znajduje się niezwykła, 2000-letnia świątynia Panchavarnaswamy. Jej mury i rzeźby opowiadają historie, które zmuszają do refleksji nad tym, co naprawdę wiemy o przeszłości ludzkości.

 

 

Jednym z najbardziej fascynujących odkryć w tej świątyni jest rzeźba człowieka na rowerze. Wydaje się to niemożliwe, biorąc pod uwagę, że rower został wynaleziony w Europie dopiero w 1885 roku. Czyżby mieszkańcy starożytnej Indii znali już ten środek transportu tysiące lat wcześniej? Chociaż niektórzy archeolodzy sugerują, że rzeźba mogła zostać dodana podczas renowacji świątyni w XX wieku, to jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Aby dodać rzeźbę, trzeba by było niemal całkowicie przebudować ten fragment ściany, a takie informacje nie znajdują potwierdzenia w starożytnych kronikach świątynnych.

 

Podróżując dalej, docieramy do świątyni Hoysaleswara w Halebeedu. Tutaj zaskakuje nas jeszcze bardziej zaawansowana technologia. Kolumny świątyni zdobią precyzyjne wzory, których wykonanie ręczne wydaje się niemal niemożliwe. Wzory te, zdaniem wielu ekspertów, mogły powstać tylko przy użyciu tokarki. Czy starożytni mieszkańcy Indii posiadali tak zaawansowaną technologię?

Dodatkowo, jedna z rzeźb na zewnątrz przedstawia człowieka patrzącego przez teleskop - przedmiot, który miał zostać wynaleziony dopiero wieki później w Europie.

Następny przystanek to świątynia Ramappa w Mulugu w Telengana. Jej wspaniałe rzeźby z czarnego bazaltu są tak doskonale wypolerowane, że na ich powierzchni odbijają się światła i cienie. Współczesna technologia nie jest w stanie osiągnąć takiego efektu bez użycia zaawansowanych narzędzi. Czy starożytni artyści używali maszyn, o których nie mamy pojęcia?

Najbardziej jednak zapiera dech w piersiach świątynia Kailasa w Ellora. Jest to jedyny na świecie kompleks wykuty w jednej, ogromnej skale. Historia nie zna drugiego takiego przykładu. Eksperci szacują, że usunięcie potrzebnej ilości skały zajęłoby setki lat pracy. Jednakże zapisy historyczne wskazują, że cały kompleks powstał w zaledwie 18 lat.

Wydaje się, że starożytna India kryje w sobie tajemnice technologii przewyższającej naszą współczesność. Te niesamowite miejsca i ich zaskakujące rzeźby stawiają pytanie: czy nasza historia, jaką znamy, jest pełna? Czy istniała kiedyś zaawansowana cywilizacja, której osiągnięcia w zakresie technologii przekraczały nasze najśmielsze wyobrażenia?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj