Sygnały radiowe z Ziemi mogą być odbierane przez tysiące systemów gwiezdnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ogłuszająca kosmiczna cisza wraz z odległościami, których nie możemy sobie wyobrazić, to jedne z głównych argumentów przeciw istnieniu pozaziemskiego życia. Z drugiej strony najnowsze odkrycia dokonane za pomocą potężnych narzędzi mogą napawać nas optymizmem. Jeśli inteligentne życie istnieje lub istniało kiedyś w obserwowalnym wszechświecie, prawdopodobnie pozostawiło coś po sobie.

 

Nawet jeśli nikt nigdy nie odkryje zapisów z sond Voyager i Pioneer, nie są one jedyną rzeczą, która może powiedzieć mieszkańcom innych światów o naszym istnieniu. Równie użyteczna, może się okazać wiadomość, wysłana z nieistniejącego już Obserwatorium Arecibo. Przypomnijmy, że sygnał radiowy został wysłany 16 listopada 1974 w kierunku kulistej gromady gwiazd w konstelacji Herkulesa M13 (Messier 13), która znajduje się w odległości 25 000 lat świetlnych od Ziemi.

 

Astronomowie od dawna próbują zrozumieć, jak daleko docierają nasze sygnały radiowe – zarówno te, które celowo wysyłamy w kierunku określonych konstelacji, jak i te, które są nadawane w radiu i telewizji. Astronomowie z Cornell University obliczyli rozmiar sfery, którą ziemskie sygnały radiowe pokryły od czasu opuszczenia Ziemi, a także policzyli gwiazdy znajdujące się w jej wnętrzu. 

 

Zdaniem naukowców, co najmniej 1715 gwiazd w promieniu 326 lat świetlnych znajduje się w prawidłowej pozycji do wykrywania życia na tranzycie Ziemi. Dodatkowe 319 gwiazd wejdzie w ten konkretny punkt obserwacyjny w ciągu najbliższych 5000 lat. Według dostępnych danych co najmniej 25 procent gwiazd ma skaliste egzoplanety, co oznacza, że co najmniej 508 planet skalistych z dobrym widokiem na Ziemię może odbierać sygnały z Ziemi.

 

Jak twierdzą autorzy nowego badania, ich praca była możliwa dzięki katalogowi Gaia – nowej mapie 3D naszej galaktyki, pokazującej odległość i ruch ponad 100 milionów gwiazd. Należąca do ESA sonda Gaia, została wystrzelona w 2013 roku i pokazuje położenie i ruch około 1 miliarda obiektów astronomicznych. Ponieważ Gaia mierzy, jak gwiazdy poruszają się względem siebie, naukowcy mogą określić, jak długo byliśmy widoczni dla mieszkańców danego systemu gwiezdnego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Za dużo matematyki w

Za dużo matematyki w ówczesnej nauce a szalenie mało rzeczywistego zrozumienia natury. Sygnały radiowe Panie admin też nie są wysyłane jak światło lasera. Może kiedyś będą ale obecnie są wysyłane z prawie dookólną propagacją. Dlatego też słyszą nas tam WSZYSCY aż za dobrze a my NIKOGO. Czy jeśli ktoś mówi głupoty, odpowiadasz na nie, czy ignorujesz? Obecna nauka absolutnie nie rozumie obiektów i zjawisk kosmicznych. Przede wszystkim podstawa zrozumienia kosmosu to BRAK PRÓŻNI. Nie ma nigdzie pustki. Wszędzie są fotony lub bardziej złożone cząsteczki. To taka podstawa podstaw dzięki której zrozumiesz pozostałe zjawiska i rzeczy. Podstawa którą wyrzucono na początku aby jak sądzę zafałszować naukę. Konkretnie zablokować mentalnie możliwość zdobycia energii bez jej sprzedaży. Gdy uczynisz coś deficytowym, możesz robić na tym niezłe kokosy. Czyż nie? Wybito zarazą ludzi. Zniszczono starożytną technologię bezprzewodowego miejskiego przesyłu energii elektrycznej. Wyprodukowano dzieci z próbówki i zagoniono do pracy w fabrykach. Wychowano pokolenia uzależnione od ciężkiej fizycznej pracy kosztem mentalno moralnego upadku rodziny i społeczeństwa. Oto prawo kapitalistycznego systemu który uwstecznia cywilizację podobnie jak socjalizm. Choć nie wiem który bardziej uwstecznia, oba są fatalnie złe, ponieważ koncentrują się wokół pieniądza zamiast człowieka..

Portret użytkownika Quark

Próżnia jest i bardzo dobrze

Próżnia jest i bardzo dobrze o tym wiesz, bo próżnią nazywamy przestrzeń o tak niskim stężeniu cząstek materialnych że nie wytwarzają one ciśnienia. A druga sprawa - to jak sobie wyobrażasz ten niby bezprzewodowy przesył energii/prądu elektrycznego, tak jak fale radiowe ? Prąd to ruch elektronów, który trzeba wymusić w konkretnym obwodzie. Po to mamy przewody i izolatory - jako elektryk też dobrze to rozumiesz, czemu więc wierzysz w bajki ? Co do sygnałów radiowych to raczej nikt nas nie słyszy z racji odległości i skończonej prędkości rozchodzenia się fal radiowych, nie mówiąc już o drastycznym spadku siły sygnału wraz z rosnącą odległością od nadajnika z ziemi oraz przeróżnych kosmicznych zakłóceniach/tłumieniach itd. Z tego samego powodu my nigdy nie usłyszymy "obcej" stacji radiowej.

Portret użytkownika moon fake

I znowu ty ze swoim

I znowu ty ze swoim ograniczonym myśleniem dorosłego oheblowanego wykształceniem rozumu. Przypomnij sobie raz jak to było gdy byłeś dzieckiem. A potem wyobraź sobie że wszelkie cząsteczki to pola elektromagnetyczne czyli wiry w różnej skali złożoności wywołane w jednej substancji wypełniającej cały Wszechświat. Dasz radę...

Skomentuj