Biomarkery odkryte w lodowych fontannach Enceladusa - czy życie może rozwijać się na księżycu Saturna?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Enceladus, jeden z księżyców Saturna, budzi coraz większe zainteresowanie wśród naukowców poszukujących śladów życia poza Ziemią. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Berlinie dostarczają nowych dowodów na to, że warunki panujące na tym księżycu mogą sprzyjać rozwojowi życia.

 

 

Kluczowym odkryciem jest obecność dużych cząsteczek organicznych, w tym łańcuchów aminokwasów, w materiale wydobywającym się z lodowych fontann na powierzchni Enceladusa. Naukowcy, wykorzystując model komina hydrotermalnego, wykazali, że warunki termiczne i ciśnieniowe panujące na dnie oceanu tego księżyca mogą prowadzić do powstawania takich złożonych cząsteczek, będących podstawą życia.

 

Odkrycie chmury cząsteczek lodu nad biegunem południowym Enceladusa w 2005 roku było przełomowym momentem w badaniach tego księżyca. Trzy lata później sonda Cassini przeleciała przez tę chmurę, dostarczając dowodów na istnienie podpowierzchniowego oceanu. Analiza danych z tej sondy wykazała, że cząsteczki lodu zawierają duże cząsteczki organiczne, w tym oligopeptydy - łańcuchy aminokwasów.

 

Naukowcy sugerują, że podobnie jak na Ziemi, gdzie życie prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiło się w pobliżu kominów hydrotermalnych na dnie oceanów, także na Enceladusie mogą występować takie struktury. Model opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Berlinie potwierdza, że warunki termiczne i ciśnieniowe panujące w takich środowiskach mogłyby sprzyjać powstawaniu złożonych cząsteczek organicznych.

 

Choć dotychczasowe odkrycia są obiecujące, naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić istnienie kominów hydrotermalnych na Enceladusie. Planują oni powtórzenie eksperymentów z użyciem innych cząsteczek organicznych i poszukiwanie ich śladów w danych zebranych przez sondę Cassini. Jeśli uda się znaleźć takie dowody, znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo istnienia życia na tym księżycu Saturna.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj