Nieśmiertelność w zasięgu ręki? Ray Kurzweil i jego wizja technologicznej przyszłości

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Ray Kurzweil, były inżynier Google i ceniony futurysta, od lat zadziwia świat swoimi prognozami dotyczącymi przyszłości technologii i ludzkości. W swojej najnowszej publikacji „Osobliwość jest bliżej: Kiedy połączymy się z AI" Kurzweil twierdzi, że nieśmiertelność będzie dostępna nie później niż w 2030 roku. Według niego, postępy w dziedzinach takich jak genetyka, robotyka i nanotechnologia umożliwią stworzenie mikroskopijnych robotów, które będą przemierzać ludzkie żyły, naprawiając uszkodzenia i utrzymując ludzi przy życiu w nieskończoność.

 

 

Nie jest to jednak jedyna droga do nieśmiertelności, którą przewiduje Kurzweil. Naukowiec zwraca również uwagę na rozwój uczenia maszynowego, który nieuchronnie zmierza w kierunku stworzenia ogólnej, samoświadomej sztucznej inteligencji (AGI). Według jednej z jego najbardziej śmiałych prognoz, do 2045 roku ludzie połączą się ze stworzoną przez siebie sztuczną inteligencją, co zwiększy naszą inteligencję miliardkrotnie. Kolejnym krokiem będzie przeniesienie świadomości do chmury obliczeniowej, co uczyni nas nieśmiertelnymi cyborgami o niewyobrażalnej inteligencji.

 

Kurzweil nie zgadza się z tradycyjnym postrzeganiem śmierci, traktując ją jako problem techniczny, który można rozwiązać. W 2010 roku przeprowadził przegląd swoich prognoz sprzed 20 lat, oceniając ich dokładność. Z 147 prognoz sformułowanych w 1990 roku na okres do 2010 roku, aż 115 okazało się "całkowicie trafnych", 12 było "w dużej mierze trafnych", a tylko trzy były całkowicie błędne. To imponujący wynik, który dodaje wiarygodności jego aktualnym prognozom.

 

Kurzweil przewidział między innymi, że komputer pokona człowieka w grze w szachy do 2000 roku, co spełniło się w 1997 roku, kiedy to komputer Deep Blue pokonał Garry'ego Kasparowa. Mimo że jego prognozy czasem okazują się zbyt optymistyczne, wiele z jego innych przewidywań okazało się zadziwiająco trafnych. Przewidywał na przykład rozwój przenośnych komputerów, technologii bezprzewodowych oraz wzrost popularności internetu, co stało się rzeczywistością.

 

Według Kurzweila, technologia ma stać się tak potężna, że umożliwi ludziom życie wieczne poprzez tzw. "osobliwość". Osobliwość to teoretyczny punkt, w którym sztuczna inteligencja przewyższa ludzką inteligencję, zmieniając ścieżkę naszej ewolucji. Kurzweil przewiduje, że ta osobliwość nastąpi do 2045 roku, a sztuczna inteligencja przejdzie ważny test Turinga, osiągając poziom inteligencji równy ludzkiemu do 2029 roku.

 

Pomimo że niektóre z jego prognoz brzmią jak science fiction, Kurzweil ma imponujący dorobek trafnych przewidywań, co sprawia, że jego obecne prognozy nie mogą być łatwo zignorowane. Jeśli okażą się prawdziwe, to już za kilka lat będziemy świadkami niewyobrażalnych zmian w ludzkim życiu, a nieśmiertelność stanie się dostępna dla każdego, kto przeżyje do 2030 roku.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Chcą uciez koła samsary,

Chcą uciec z koła samsary, wiecznych narodzin i cierpienia w ciałach biologicznych tej planety, ale nie wiedzą jak tego dokonać, wymyślają ciała bioniczne, bez mocy Istot anielskich im się nie uda..., może z pomocą diabła ?

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj