W Teotihuacan odnaleziono ciekawe artefakty prekolumbijskie

Kategorie: 

Archeolodzy odkryli szereg depozytów we wnętrzu słynnej Piramidy Słońca w kompleksie Teotihuacan. Eksploracje naukowe trwały od 2006 d0 2011 roku. Odnaleziono wiele unikalnych artefaktów.

 

Miasto Teotihuacan zostało założone prawie 2500 lat temu. Ewidentnie wywarło wpływ w architekturę, handel i kulturę starożytnego Meksyku. Ale tożsamość panujących tam władców pozostaje tajemnicą, a miasto zostało opuszczone przed tym, gdy zajęli je Aztekowie, którzy przybyli na te obszary w 1300 roku i to oni właśnie nazwali ruiny Teotihuacan, co w ich języku oznacza "miejsce, gdzie ludzie stają się bogami".

 

Badacze korzystali ze 116-metrowego tunelu, wydobytego w 1930 roku przez archeologa Eduardo Noguera. Wykopano też 59 rowów i stworzono 3 krótkie tunele w celu osiągnięcia naturalnego poziomu skał w celu sprawdzenia obecności pozostałości pochówków i ofiar.

"Wiedzieliśmy, że jeśli budowniczowie Teotihuacan umieścili coś wewnątrz pomnika powinno być to na poziomie bazowym, więc zrobiliśmy pionowy wał na końcu tunelu i krótki poziomy tunel do centrum, ponieważ oryginalny tunel został wycięty około 6 metrów na zachód od centrum pomnika ", powiedział członek zespołu poszukiwawczego, Perez Cortes.

W trakcie eksploracji odkryto trzy struktury architektoniczne zbudowane przed obecną bryłą Piramidy Słońca. Odkryto również siedem ludzkich pochówków w tym dzieci,

[ibimage==11674==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Wśród najciekawszych artefaktów warto wymienić zespół przedmiotów odnalezionych w miejscu, które uznano za jakiś odpowiednik konsekracji budowli. Uwagę przykuwa maska z zielonego granitu. Ma tylko 11 centymetrów, ale jest doskonale zachowana.

 

Źródło: http://www.inah.gob.mx/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze