Drugie słońce widziano w Moskwie, dziwny parhelion czy coś więcej?

Kategorie: 

W Rosji trwa aktualnie bardzo mroźna zima, co sprzyja powstawaniu wielu fenomenów optycznych zwanych halo słoneczny, Takim zjawiskom towarzysza zwykle całkowicie normalne słońca poboczne stanowiące efekt pryzmatowania Słońca w wyższych partiach atmosfery. Jednak to nagranie nie wygląda na halo słoneczne ani nie wygląda na normalne słońce poboczne.

 

Zwykle słońca poboczne, zwane tez parhelionami, są umiejscowione na łuku eliptycznego halo stanowiącego jakby aureolę wokół gwiazdy. Tym razem jest inaczej. Nie widać halo, ale widać coś, co może uchodzić za parhelion. Jest on jednak na tyle wyraźny, że trudno to zignorować. Sam fakt, że w Rosji trwa bardzo mroźna zima powoduje, ze w atmosferze jest więcej niż zwykle kryształków lodu, które wywołują wielką ilość złudzeń optycznych.

[ibimage==15815==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Zanim jednak uznamy, że to, co widać na filmie z Rosji to jakaś zagubiona planeta trzeba wsiąść pod uwagę możliwość, że jest to po prostu efekt soczewkowania optyki aparatu, tak zwane lens flare. Tak czy inaczej zjawisko bardzo ciekawe i warte zaznaczenia.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika oswiecony

moje zdanie jest takie

moje zdanie jest takie ,zganiacie na efekt soczefkowy fakt na poczatku filmu widac odbicia soczewkowe czyli takie  2 male punkty swietlne niebieskawa i zielonkawa to widac i to jest wlasnie odbicie soczewkowe pozatym jesli krecil by przez szybe to slonce poboczne bylo by tej samej wielkosci co orginalne slonce ale wtedy kiedy krecil by z ukosa wiem bo nie raz prubowalem to na ksiezycu na oknie z podwojna   szyba jesli sie patrzy pod katem widac 2 anawed do 4 ksiezycow golym okiem i kamera uchwyci to samo wiec sami pierw sprubujcie cos nagrac lub sfocic a potem sie wypowiadajcie

Portret użytkownika xylotet

''Drugie słońce widziano w

''Drugie słońce widziano w Moskwie, dziwny parhelion czy coś więcej?'' nie wiem tylko drogi Homo
co maja Wikingowie jako protoplasci naszych dynasti z tym tematem wspolnego, chyba ze dynastie
Rurykiewiczow i Romanowow wiadomo germanskie powoduja dzis nad Moskwa peryheliony a my
Polacy potomkowie Wikingow nie potrafimy tego zrobic ,moze moskale mieli lepszych protoplastow.....

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Strony