Równo 105 lat temu we wschodniej Syberii spadł meteoryt

Kategorie: 

Unikatowe wydarzenie miało miejsce 30 czerwca 1908 około 7 rano czasu lokalnego na terenie Syberii Wschodniej, w dorzeczu rzeki Podkamiennaja Tunguska (ros. Подкаменная Тунгуска, obecnie obszar Evenski Krasnojarskiego Kraju).

 

W ciągu kilku sekund na niebie dało się obserwować olśniewająco jasną kulę zmierzającą z południowego wschodu na północny zachód. Przelotowi tego niezwykłego ciała niebieskiego towarzyszył dźwięk przypominający grzmot pioruna. Obiekt, który był widoczny w Syberii Wschodniej w promieniu 800 km, zostawił po sobie potężny szlak pyłu, który unosił sie na niebie jeszcze przez kilka godzin. W wyniku tego świetlnego zjawiska nad bezludną tajgą rozległ się super mocny wybuch na wysokości 7 - 10 kilometrów. Energia eksplozji wyniosła od 10 do 40 megaton TNT, która jest porównywalna z siłą uderzenia dwóch tysięcy bomb jądrowych zrzuconych na Hiroshimę w 1945, które musiałby eksplodować jednocześnie.

 

Świadkami wypadku byli mieszkańcy małego miasteczka przemysłowego Vanavara (obecnie - wieś Vanavara, ros. Ванавара) oraz kilku eveńskich koczowników, którzy przebywali na polowaniu w pobliżu epicentrum wybuchu. W ciągu kilku sekund fala uderzeniowa w promieniu około 40 km powaliła las, wybiła zwierzęta, a co najgorsze ucierpieli ludzie. W wyniku eksplozji w okolicy kilkudziesięciu kilometrów zapłonęła tajga. Zniszczony został obszar 2 tysięcy kilometrów kwadratowych. W wielu wioskach ludzie odczuli drżenie ziemi i budynków, popękały szyby, z półek spadały naczynia. Podmuch powietrza zwalał ludzi z nóg. Fala po wybuchu obiegła ziemię i została zarejestrowana przez wiele obserwatoriów meteorologicznych na całym świecie.

W pierwszych dniach po katastrofie na prawie całej półkuli północnej - od Bordeaux do Taszkientu – od brzegów Atlantyku do Krasnojarska zaobserwowano wiele dziwnych zjawisk atmosferycznych. Można było wówczas obserwować niezwykłe zmierzchy, kolorowe blaski na niebie w nocy, srebrne i jasne chmury, a także efekty optyczne za dnia tj. halo oraz korony wokół słońca. Świecenie nieba było tak silne, że wiele osób nie mogło spać. Chmury intensywnie odbijały promienie słoneczne, tworząc efekt jasnych nocy, nawet tam gdzie nigdy ich nie widziano. W wielu miastach w nocy można było z łatwością czytać gazety drukowane małą czcionką. W Greenwich o północy zrobiono zdjęcie portu morskiego bez użycia lampy błyskowej. Zjawisko to utrzymywało się przez kilka dni.

 

Katastrofa spowodowała wahania pola magnetycznego. Świadczą o tym zapisy z Irkucka i niemieckiego Kiel. Burza magnetyczna przypominała swoimi parametrami perturbacje, jakie mogą występować na wysokości po wybuchu jądrowym. W 1927 roku badacz tunguskiej katastrofy Leonid Kulik zasugerował, że na Syberię spadł duży żelazny meteoryt. W tym samym roku udało mu się dotrzeć do miejsca zdarzenia. Zastał tam powalony „wachlarzowo” przez falę uderzeniową las wokół epicentrum w promieniu od 15 do 40 km, przy czym drzewa w epicentrum stały na swoim miejscu, ale pozbawione były gałęzi. Meteorytu nigdy nie odnaleziono.

 

Hipoteza komety została zaproponowana przez brytyjskiego meteorologa Francis Whipple w 1934 roku. Później była ona gruntownie opracowana przez sowieckiego astrofizyka Wasilija Fesenkova. W 1928 - 1930 roku Akademia Nauk ZSRR przeprowadziła jeszcze dwie wyprawy pod kierunkiem Kulika, a w latach 1938 - 1939 wykonano fotografię lotniczą centralnej części obszaru powalonego lasu. W 1958 roku wznowiono badania w obszarze epicentrum wybuchu. Komisja Meteorytowa ZSRR przeprowadziła trzy ekspedycje prowadzone przez Kirilla Florenskiego.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika mały chłopiec,czyli malutki Budda

Witam serdecznie. Można,by

Witam serdecznie.
Można,by tak rzecz, iż to Rosjanie oddali cześć Panu NIKOLI TESLI.

POLECAM WPISAĆ NA YOU TUBE - NIKOLA TESLA GOSPODARZ ŚWIATA.

Film pokazuje prawdę,gdyż oddaje mega geniusz Nikoli Tesli.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika b@ron

oczywiście że masz

oczywiście że masz rację...dziwie się ludziom którzy są w stanie uwierzyć że tak się szczęśliwie poskładało że asteroida spadła na teren niezamieszkały...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony