Zapłakała ikona św. Łukasza – lekarza i arcybiskupa Symferopola i Krymu

Kategorie: 

W greckim klasztorze św. Efrema Kondariotskiego w Katerini znajduje się kaplica św. Ireny. Przechowywany jest tam obraz, widoczny na filmie, który przedstawia wizerunek św. Łukasza (Luki)  – rosyjskiego lekarza i patrona Symferopola i Krymu (ros. святой Лука - врач), pisze Golos Afona.

 

Arcybiskup Luka, urodził się, jako Walentin Feliksowicz Wojno – Jasenetski w Kerczu 27 kwietnia 1877 roku. Po ukończeniu szkoły średniej uznał, że musi zrobić cos pożytecznego dla ludzi cierpiących, więc wybrał medycynę. Po ukończeniu studiów, przyszły święty praktykował, jako lekarz i prowadził badania. W 1920 roku pracował w Taszkiencie i aktywnie uczestniczył w życiu kościoła prawosławnego.

W Taszkiencie patriarcha powiedział mu: „Doktorze, trzeba być kapłanem, aby zrozumieć boże zamiary”.

Po trzech latach pracy w charakterze duchownego, Walentin bierze śluby zakonne i przyjmuje imię Łukasza ewangelisty. Szybko awansuje w hierarchii kościoła. 30 maja 1923 roku pozostaje potajemnie konsekrowany. Od tego czasu zaczyna się jego Droga Krzyżowa. Człowiek ten, pełniąc posługę duszpasterską był wielokrotnie aresztowany, torturowany i prześladowany.

Od 1946 do 1961 roku św. Luka był archijerejem krymskiej eparchii. Zmarł 11 czerwca 1961 roku. Duchowny nie opuścił po śmierci swojej owczarni. Modlitwy do niego sprawiły wiele uzdrowień i cudów. W 1996 roku szczątki świętego spoczęły w soborze Św. Trójcy w Symferopolu.

 

05 marca 2014 roku klasztor odwiedziła grupa pielgrzymów z Rumunii. Trójka wiernych, nawiedzających kaplicę, ujrzała w tym samym czasie, że ikona św. Luki płacze. Peregrynujący Rumunii poczynili zdjęcia i uchwycili ten moment. Święty żył i umarł, jako męczennik, a znak odczytano, że zależy mu na dominacji pokoju i miłości w tych trudnych czasach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Strony

Skomentuj