Brytyjczycy twierdzą, że religia przynosi więcej szkody niż pożytku

Kategorie: 

Badania, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, wykazały, że większość ludzi w tym kraju – 60 % respondentów – jest przekonana, że religia czyni więcej szkody niż pożytku.

 

Najnowsze badania na temat religii przeprowadzono w Wielkiej Brytanii on - line na zlecenie firmy Survation, pisze Huffington Post. Większość Brytyjczyków wyraziła pogląd, że obecnie religia robi więcej szkody niż pożytku. Tak więc, 60% respondentów uważa, że religia jest szkodliwa dla społeczeństwa.

 

Najbardziej zdumiewające, że pogląd taki podziela 20% osób wierzących. Ludzie uważają, że religia jest źródłem przemocy, nietolerancji i „innego zła”. Ponad jedna czwarta ankietowanych w 2004 roku poinformowała, że ich zdaniem ateiści są lepsi niż ludzie pobożni. 55% respondentów uważa, że moralne cechy człowieka nie zależą od tego, czy jest on religijny, czy nie.

 

Naukowców uderzył również fakt, że młodzi, jeszcze niedojrzali ludzie, uważają, że religia jest przydatna i niezbędna dla świata. Z stwierdzeniem tym zgodziło się 30% Brytyjczyków w wieku od 18 do 24 lat. Dla porównania ten sam pogląd wyraziło 19% respondentów w wieku od 55 do 64 lat.

 

Ludzie w Wielkiej Brytanii odwracają się od wiary, od religii i od Kościoła za sprawą skandali seksualnych z udziałem księży, bufonady niektórych biskupów, nietolerancji religijnej wobec kobiet, homoseksualistów i z powodu wojen religijnych.

„Ten sondaż potwierdza oczywistą prawdę, że religia nie ma nic wspólnego z moralnością” – powiedział  dyrektor wykonawczy British Humanist Association . „Większość ludzi rozumie, że wartości osobiste i uniwersalne są przywiązane do religijnych systemów wierzeń i są wynikiem naszego wspólnego dziedzictwa i doświadczenia. Jesteśmy istotami społecznymi, które dbają o siebie i są dobre dla innych, bo wiemy, że są oni takimi samymi ludźmi. Ponadto wielu zdaje sobie sprawę, że same przekonania religijne mogą być szkodliwe dla moralności. Może to być zachęta dla nietolerancji i sztywności, a to szkodzi dobru wspólnemu. Aby się o tym przekonać, wystarczy rozejrzeć się wokół”.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Strony