W 1212 roku Europę ogarnęło zbiorowe szaleństwo

Kategorie: 

Według średniowiecznych rękopisów, w 1212 Europę ogarnęło zbiorowe szaleństwo. Dziesiątki tysięcy młodych nastolatków w wieku do szesnastu lat nagle opuściło swoje domy i udało się do Jerozolimy na tak zwaną krucjatę dziecięcą.

 

Kronikarze podają, że nie było sposobu, aby ich zatrzymać. Ci, którzy widzieli marsz, rzucali wszystko i natychmiast się dołączali. Przez długi czas uważano, że akcję inspirował Kościół katolicki, ale po przeanalizowaniu zachowanych dokumentów, historycy dokonali szokującego odkrycia. Wszystko miało mieć miejsce za sprawą dziesięcioletniego wieśniaka o imieniu Stefan, który nagle ogłosił sie prorokiem. Ale dlaczego ślepo i posłusznie poszło za nim tysiące ludzi? Eksperci, powołując się na średniowieczne rękopisy uważają, że był to jeden z przypadków masowej hipnozy, nie odnotowanej nigdy dotąd w historii.
 

Wspomniana wczesniej dziecięca krucjata nie skończyła się tak jak planowali jej uczestnicy. Najpierw dzieci natrafiły na problem z przedostaniem się przez Morze Śródziemne, na co zareagowali kupcy chętni pomóc małym uczestnikom krucjaty. Naturalnie ich naiwność dała o sobie znać, a dzieci nie trafiły do Jerozolimy tylko zostały sprzedane do niewoli. Kwestia tego czy dziecięca krucjata była pierwszym udokumentowanym przypadkiem kontroli umysłu na masową skalę, pozostaje tajemnicą.

Jednak co spowodowało masową hipnozę? Najpewniej nie chodziło tu o zdolność perswazji dziesięcioletniego chłopca, ale cała ta historia jest szyta bardzo grubymi nićmi. Wystarczy wspomnieć, że ma ona odzwierciedlenie w wielu europejskich podaniach i legendach jak choćby słynna opowieść o Fleciście z Hameln, który nie otrzymawszy zapłaty za wyprowadzenie z miasta  szczurów, porwał z miasteczka wszystkie dzieci. Zabawne, że po raz kolejny chodzi tutaj o dzieci !

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Io600

Wikipedia "Krucjata

Wikipedia
"Krucjata dziecięca – łączna nazwa nadana dwóm wyprawom krzyżowym, które miały miejsce w roku 1212. Ich uczestnikami były głównie dzieci francuskie i niemieckie, które, zgodnie z planem organizatorów, przez samą czystość serca miały oswobodzić Ziemię Świętą z rąk muzułmanów."
"...gromady dzieci zebrały się w Vendôme(...)"
"(...)Następnego dnia morze jednak nie chciało się rozstąpić jak obiecywał Stefan na początku krucjaty. W tej sytuacji część dzieci oskarżyła go o oszustwo, opuściła krucjatę i wróciła do domów. Reszta zdecydowała się czekać, aż morze się rozstąpi."
WNIOSEK: Tak wtedy balowali, a morze się nie rozstąpiło.

Portret użytkownika b@ron

"Ale dlaczego ślepo i

"Ale dlaczego ślepo i posłusznie poszło za nim tysiące ludzi?" ...trudno powiedzieć...z histori miałem trójkę, ale czy 1212 rok to nie był jednym z tych lat, co to gdyby ktoś odmówił pielgrzymki, to by mu wyłupiono oczy, przebito sztyletem, połamano kończyny...a potem wysłano na ...pielgrzymkę?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

wszystko się zgadza i nie ma

wszystko się zgadza i nie ma wśród chrześcijan powodu do niepokoju, bo jako że jeżeli ci nastolatkowie wyruszyli w liczbie "dziesiątek tysięcy" na pielgrzymkę w roku 1212-tym to nie ma się co się dziwić że do 1284-go roku dożyło tylku stu trzydziestu "rozradowanych"...
to przeciez normalne, o ile za norme przyjąc szybką 72 - letnią pielgrzymkę, na jaką nabrać się potrafią wyłącznie gorliwe do bólu katole... którzy nie wpadli na to aby w podróż wziąć jakieś katoliczki no więc wymarli bezpotomnie i chyba taki był plan organizatorów...
Bond, James Bond mawia w takich sytuacjach "sprawy... zaszły za daleko"

Strony

Skomentuj