Dlaczego ludzie nie pamiętają snów?

Kategorie: 

W Centrum Neurochirurgii w Lyon ((Inserm/CNRS/Université Claude Bernard Lyon 1) prowadzone są badania, których głównym zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie - dlaczego ludzie nie pamiętają swoich snów. Naukowcy chcą zrozumieć, w jaki sposób mózg przechowuje informacje o snach.

 

U człowieka za wspomnienia marzeń sennych odpowiada skrzyżowanie skroniowe - mały obszar mózgu, który, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się między kością  ciemieniową i skroniową. Tam generują się informacje o snach. Dział ten jest odpowiedzialny za postrzeganie świata i lokalizację człowieka w przestrzeni.

 

Utalentowana badaczka Perrine Ruby wraz z kolegami stara się znaleźć różnicę między większością ludzi, którzy naprawdę nie mogą powiedzieć, co śniło im się w nocy i tymi, którzy pamiętają swoje marzenia. Ci, którzy pamiętają swoje nocne przeżycia, zwykle „budzą się” w czasie snu. Zwiększona aktywność w tym czasie pozwala lepiej zapamiętywać sen.

 

Naukowcy z Lyonu używają pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). W badaniu wzięło udział 41 osób na zasadzie dobrowolności. Powstały dwie grupy ludzi. W pierwszej są ci, którzy mogą zapamiętać co najmniej pięć marzeń tygodniowo. Drugą grupą stanowi 20 osób, którzy pamiętają średnio dwa sny miesięcznie.

 

Źródło: press-inserm.fr

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Ziew

A ja mam ten problem od

A ja mam ten problem od dzieciństwa, że pamiętam swoje sny.
 
Nie cały czas, ale przypominają mi się w niektórych momentach dnia.
Czasem raz na dzień, czasem raz na tydzień, bardzo różnie. Przypomina mi się wtedy kilka, kilkanaście snów, ich fragmenty, niekiedy bardzo obszerne. Trochę jak przeglądanie katalogu filmów SF.
Rozmawiałem o tym z neurologiem (parę lat temu miałem wypadek z porażeniem nerwu). Stwierdził że "niektórzy tak mają, nie warto się tym przejmować". Więc chyba teza, że nie pamiętamy snów, jest błędna.

Portret użytkownika pilip123

jak nie pamietasz snów to

jak nie pamietasz snów to masz problem kolego tallinie. zapamiętywanie snów nie jest jakąs mega super nadprzyrodzoną mocą, tak jak "sen swiadomy" co jest kwestią treningu, lub "powrót do snu" po przebudzeniu się i ponownym usnieciu.

Portret użytkownika RW

Miałem kilkadziesiąt razy sny

Miałem kilkadziesiąt razy sny wyprzedzające rzeczywistość po czym bywałem w tej sytuacji lub miejscu.Moje mamie ,która na łożu śmierci 39 letniej koleżance w 1971r. obiecała opiekę/było po sąsiedzku ,miała okresowo odwiedzaćich/ nad córką 11 letnią i 8 letnim synem,ta w śnie informował mamę co dzieje się u niej w domu,jak mąż zajmuje się dziećmi,jak pomalował  mieszkanie ,kiedy syn idzie do komunii /dzień,godzinę/a 1984r.sen jestem ostatni raz ze teraz mama przyjdzie do niej i ma przygotowany pokój nr 2 na dziś ojciec zmarł1991 r. więc jest obok  miejsce nr 2 nie licząc tego przed grobem taty zaczynają się groby w rzędzie i jest pierwszy grób ich jest Nr 2

"Najwłaściwsza droga życiowa to ta, którą wyznacza i oświetla, gwiazda naszej intuicji"
"Dziwny jest ten świat......gdzie człowiekiem gardzi człowiek"

Strony