W Izraelu archeolodzy odkryli niezwykłe mozaiki

Kategorie: 

Wspaniałe mozaiki odkryła grupa archeologów podczas wykopalisk w synagodze w północnym Izraelu. Znalezisko, datowane na około V wiek p.n.e., jest bardzo dobrze zachowane.

 

Naukowców zadziwiły niezwykłe obrazy mozaiki jakich jeszcze nigdy nie spotkano. Zazwyczaj mozaiki w synagogach przedstawiają historie i postacie biblijne, takie jak Samson. W tym przypadku, obrazy są dość oryginalne. Na zabytku  doskonale zachowało się przedstawienie twarzy dziewczyny, zebrane z małych kamieni, otoczone amorkami.

 

W rękach skrzydlatych bogów miłości podziwiać można motywy mitologiczne tj. wyrazista maska, która symbolizuje boga radości i wina Dionizosa. Szczególnie godnymi uwagi elementami są słonie ułożone tak, że każdy z nich ma około 3,5 m wysokości, podaje portal Moja Planeta.

Profesor Jody Megness, specjalistka ds. wczesnego judaizmu na Uniwersytecie Północnej Karolinie i zarazem dyrektor wykopalisk, sugeruje, że te ogromne zwierzęta które nie są wymienione w Biblii, pojawiły się na mozaice bez kontekstu religijnego.

„Greccy żołnierze po panowaniu Aleksandra Wielkiego, a później rzymska armia zaczęła używać słoni, jako pojazdów bojowych, które odstraszały wrogów swoim wyglądem” – wyjaśnia Meggnes. „Jednak w tym samym czasie, zdaniem ekspertki, słonie są przedstawione na płótnach w sposób nie bardzo realistyczny. Trudno powiedzieć, czy autorzy mozaiki widzieli te olbrzymie zwierzęta w rzeczywistości, czy też nie”.

Można przypuszczać, że jest to mozaika podłogowa o wymiarach 20x15 metrów.

„Obrazy tej układanki są ucieleśnieniem wysokiego artyzmu. Nie mieliśmy okazji do tej pory spotkać podobnych motywów na mozaikach w żadnej synagodze” – zauważa Megness „To jest naprawdę wyjątkowe odkrycie."

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Isabella

"Stanę się kimkolwiek

"Stanę się kimkolwiek zechcę".
Spotkalam w tym roku Boga przybral wyglad mezczyzny, ktory mi powiedzial, ze jezeli bede czegos pragnela
powinnam go o to poprosic i zwrocic sie o to do niego. Spotkanie nastapilo po tym jak pewni ludzie zaczeli namawiac mnie na zainteresowanie sie wiara Swiadkow Jehowy.

Głosuj za
95
Portret użytkownika eat

Homoś do szkoły!błąd

Homoś do szkoły!błąd ortograficzny powinno być w zależności od języka :), to jest w jidisz i oznacza nie jestem który jestem tylko jahwe -  jako jeden Bóg יהוה 
-אני,איך בין
 

Głosuj za
106
Portret użytkownika El Koto

" A gdy siedział na Górze

" A gdy siedział na Górze Oliwnej, przystąpili do niego uczniowie na osobności, mówiąc: Powiedz nam, kiedy się to stanie i jaki będzie znak twego przyjścia i końca świata? (4) A Jezus odpowiadając, rzekł im: Baczcie, żeby was kto nie zwiódł. (5) Albowiem wielu przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Jam jest Chrystus, i wielu zwiodą. Diablo Potem usłyszycie o wojnach i wieści wojenne. Baczcie, abyście się nie trwożyli, bo musi się to stać, ale to jeszcze nie koniec. (7) Powstanie bowiem naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu, i będzie głód, i mór, a miejscami trzęsienia ziemi. (8) Ale to wszystko dopiero początek boleści. "
- Ewangelia Mateusza 24:3-8 Biblia Warszawska
Homoś masz tu wytyczne, tego siem trzymaj, a będziesz zbawiony.

Głosuj przeciw
-85

Strony