Na wybrzeżu Kolumbii znaleziono wrak ze skarbem wartym 3 miliardy dolarów

Kategorie: 

Kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos, komentując odkrycie zatopionego wraku starego hiszpańskiego statku San Jose, w którym przypuszczalnie znajdują się kamienie i metale szlachetne, uznany został za najbardziej wartościowy w historii ludzkości.

 

Według ABC News i  oceny amerykańskiej firmy Sea Search Armada, łączna wartość skarbów może przekraczać 3 mld dolarów. Jednostka została zatopiono prawdopodobnie przez Brytyjczyków około 300 lat temu na Karaibach. Entuzjaści szukali statku od dziesięcioleci i wszystko wskazuje na to, że w ostatnich dniach odnieśli sukces. Znakiem charakterystycznym  San Jose są armaty z brązu, grawerowane „delfinami”.

 

Okazuje się jednak, że już w 1980 roku spółka Sea Search Armada podała, że odkryto wrak statku. Potem rozpoczęto długą batalię prawną z kolumbijskim rządem na temat wydobycia znaleziska. W rezultacie doniesienia o odkryciu nie zostały oficjalnie potwierdzone, a trybunał USA orzekł, że San Jose uważany jest za własność Kolumbii.

Grupa pasjonatów - zarówno Kolumbijczycy i cudzoziemcy, w tym eksperci, którzy wzięli udział w ekspedycji, która odnalazła wrak Titanica w 1985 roku - studiowali dane na temat siły wiatru i prądów w rejonie Karaibów 307 lat. Przeszukano też hiszpańskie i kolumbijskie archiwa. Eksperci potwierdzili, że w dniu 27 listopada br. wykryto statek  w obszarze, który nigdy nie był badany.

Ogólnie rzecz biorąc, przy karaibskim wybrzeżu Kolumbii spoczywa tysiące wraków, ale tylko najwyżej na dziesięciu z nich znajdują się precjoza i biżuteria.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

"Kolumbijski prezydent Juan

"Kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos, komentując odkrycie zatopionego wraku starego hiszpańskiego statku San Jose, w którym przypuszczalnie znajdują się kamienie i metale szlachetne, uznany został za najbardziej wartościowy w historii ludzkości."
 
Kolumbijski prezydent został uznany za najwartościowszy? Arcyzabawne!
Drogi Tallinie, wyrabiasz się! Dziękuję Ci za nieskończenie wiele radości, i Tobie życzę tego samego.

Portret użytkownika baca

jestem ekspertem więc się

jestem ekspertem więc się wypowiem - ten skarb to jest moje legendarne sto baniek, które mi przyobiecał prezydęt Bolek... całe sto milionów złotych brzęczącą monetą już jechało do mnie lecz nigdy nie dotarło... nawalił kurier czy coś...
trochę mnie zastanawia jednak tekst: "Grupa pasjonatów... którzy wzięli udział w ekspedycji... studiowali dane na temat siły wiatru i prądów w rejonie Karaibów 307 lat"!
To doskonała wiadomość... bo jeśli aż ponad 300 lat pasjonaci studiowali dane to oznacza że nie tylko Bolesław W. ale jeszcze Bolesław Chrobry też mi wysłał 100 baniek...