W centrum Izraela odkryto bizantyjski klasztor

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Archeolodzy odkryli w miejscowości Rosz Ha'Ayin w centralnym Izraelu starą farmę i starożytny kościół bizantyjski. Naukowcy szacują wiek nieruchomości na 2700 lat, a wiek świątyni na 1500 lat.

 

Obiekt postawiono centralnie na działce 30m x 50m, a jego mury zachowały wysokość około dwóch metrów. W domu znajdują się 24 kwatery, donosi The Jerusalem Post. Naukowcy odkryli na dziedzińcu dużą przestrzeń do przechowywania ziarna, co, według archeologów, może sugerować, że w czasach starożytnych na tym terenie pozyskiwano plony w dużych ilościach. 

 

W zbiorze ciekawych artefaktów znalazły się m.in. cztery srebrne monety z wizerunkami greckiej bogini Ateny i z sową. Wszystkie pochodzą z IV wieku p.n.e. Wykopano również prasę, wykutą z kamienia, do produkcji oliwy z oliwek. Zdaniem Amita Shadmana, szefa wykopalisk, to gospodarstwo działało przez wieki i zostało porzucone w okresie hellenistycznym (po 323 wieku p.n.e.). Ożywienie na tym terytorium rozpoczęło się w czasach Bizancjum. W V wieku przyszła tam nowa fala osadników chrześcijan.

 

Na jednym z pobliskich wzgórz naukowcy odkryli klasztor z okresu bizantyjskiego. W zespole klasztornym znajdują się m. in. mieszkania i stajnie z zachowanymi korytami i podajnikami. W kościele podziwiać można przepiękne kolorowe mozaiki. Na jednej z nich napisano: „To miejsce zostało zbudowane pod nadzorem kapłana Teodozjusza. Pokój niech będzie z tobą, kiedy przychodzisz i kiedy wychodzisz, amen”.

 

Klasztor przestał funkcjonować w okresie Imperium Osmańskiego. Duża jego cześć została wtedy zniszczona. Zabytkowe budowle znaleziono nie tylko koło Ha'Ayin, ale także na zachód od miasta Antipatris. Zachowała się tam twierdza, zbudowana w I wieku p. n. e. przez Heroda Wielkiego i nazwana na cześć jego ojca, Antypatra. Na południowy-wschód od miasta znajdują się ruiny warowni Migdal Afek, zbudowanej na pozostałościach budowli z okresu bizantyjskiego.

 

 
 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika niebieski52

...hej Tallinn,co Ty za

...hej Tallinn,co Ty za bzdety wypisujesz,kościół bizantyjski ??? Kościół(kostel) to słowo czeskie i oznacza budowlę sakralną,ta nazwa używana jest tylko w Czechach i w Polsce...i nie jest to wspólnota religijna. W Ewangeliach piszą wyraźnie że Jezus polecal zakładać wspólnoty żydowskie-eklezje(zbory,gminy samopomocy)...i czym się w ogóle podniecasz ? Nieistniejące chrześcijaństwo było przecież odłamem judaizmu,nadal oparte było na Torach...a modlono się w synagogach,kapłanami nadal byli rabini;katolicyzm zmontowany w 325 r. to nie chrześcijaństwo tylko system wladzy Rzymu pod płaszczykiem Jezus.Kto uważa się za chrześcijanina jest żydem w sensie wyznaniowym.

Portret użytkownika Homo sapiens

"Rodak" moim zdaniem to

"Rodak" moim zdaniem to dowodzi, że każde takie wykopaliska należy odbierać jako grzebanie w PAMIĘCI ! Istnieje globalna pamięć ludzkości, ale zazwyczaj jest zasypana pod ziemią, pogrzebana przez kataklizmy, jest naszą pamięcią ludzką, należy starannie ją badać i mieć szacunek do niej bo jesteśmy ludzmi, czyli istotami inteligentnymi, zamieszkującycmi tą planetę, takie wykopaliska są zawsze cenne i niezwykle wartościowe w odkrywaniu globalnej PAMIĘCI (patrz artykuł  "Pamięć absolutna (globalna) Total recall – resety cache i RAM")

Ta waza o ile się nie mylę pochodzi z terenów dziejszych Chin, przedstawia starożytny symbol "V"-pismo sanskryckie, o którym jest artykuł pt."Tożsamość archeologiczna"

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika niebieski52

do Rodaka(bo nie wiadomo

do Rodaka(bo nie wiadomo gdzie admin wklei) Ten artykuł dowodzi że katolicyzm powstal nie w 325 r. a tysiące lat temu,Jezus to Polak i stwórca Wszechświata,pierwszymi ludźmi byli Polacy...itd.

Portret użytkownika El Koto

Co za nuda, IM rozpoczęło rok

Co za nuda, IM rozpoczęło rok od wilkołaków-zombie w szpitalu psychiatrycznym i wandalizmie na środowisku. To nie wróży dobrze i nie ma rokowań na poprawę kondycji w 2016. Zatem aby nie wyłamywać się z ogólnych tendencji noworocznych i zachować stylistykę typową dla IM wklejam odpowiednią fotkę. 
 

Strony

Skomentuj