Naukowcy twierdzą, kanabinoidy mogą opóźniać starzenie się mózgu

Kategorie: 

Cannabis Sativa

Naukowcy z uniwersytetów w Bonn i Moguncji odkryli mechanizm, który wydaje się chronić mózg przed starzeniem się. W doświadczeniach na myszach wyłączyli receptor cannabinoid, w związku z tym zwierzęta nie wykazywały objawów degeneracji.

 

Wyniki badań zostały przedstawione w najnowszym wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

 

Ludzie są coraz starsi i starsi, a liczba osób z demencją wzrasta. Czynniki kontrolujące zwyrodnienie mózgu są nadal w większości nieznane. Jednak naukowcy zakładają, że czynniki takie jak stres, nagromadzenie toksycznych odpadów, a także zapalenia przyspieszają starzenia się. Ale są też mechanizmy, które mogą chronić mózg przed degeneracją, lub naprawiać wadliwe połączenia.

 

Naukowcy z uniwersytetów w Bonn i Moguncji odkryli nieznaną dotąd funkcję receptor a cannabinoid-1 (CB1). Receptor jest białkiem, które może wiązać się z innych substancjami, powodując łańcuch sygnałów. Kanabinoidy takie jak THC są substancją czynną w cannabis sativa. Endokanabinoidy tworzą się przez wiązania z receptorami CB1. Istnienie tych receptorów jest również powodem, dla efektu odurzającego po spożyciu haszyszu i marihuany.

 

Receptor CB1 ma nie tylko potencjał uzależniający, ale także odgrywa rolę w degeneracji mózgu.

 

"Jeśli wyłączyć gen receptora za pomocą najnowszych technologii, mózgi myszy starzeją się znacznie szybciej" powiedział Önder Albayram, główny autor publikacji i doktorant w zespole prof dr Andreas Zimmer z Institut für Molekulare Psychiatrie na Uniwersytecie Bonn. "Oznacza to, że CB1 ma ochronne działanie na komórki nerwowe."

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj