Naukowcy nadrabiają swoją niewiedzę o wszechświecie wymyślając abstrakcyjne byty

Kategorie: 

NASA/ESA

Naukowcy często wpadają w manierę, która zdaje się sugerować, że większość fundamentalnych praw natury już odkryto i dysponujemy wiedzą o większości zasad rządzących wszechświatem. Zwykle jednak brak pokory zostaje ukarany i fizyka, gdy dochodzi do teorii wszystkiego nagle potrzebuje "cerowania" z wykorzystaniem pojęć pośrednich. Takim przykładem jest sławny bozon cechujący Higgsa, ale też pojęcia ciemnej energii i ciemnej materii.

 

Wszystkie te pojęcia łączy to, że są potrzebne naukowcom, bo uzupełniają ich teorie. Paradoksalnie ogólnym problemem, jaki mają jest kwestia masy, z którą dzieją się dziwne rzeczy. To przecież problem nieskończonych mas zrodził koncept cząstki Higgsa. Podobny proces zachodzi w astrofizyce gdzie ze powodu kompletnego skompromitowania teorii kosmologicznych. Astronomowie i astrofizycy potrzebują wirtualnych pojęć typu "ciemna materia" czy "ciemna energia".

 

Najpierw wysnuli koncept stwierdzający, że grawitacja wszystkich kosmicznych obiektów jest tak wielka, że wszechświat musi zacząć się kurczyć. Gdy jednak odkryli, że znany nam wszechświat nie dość, że nie zwalnia to przyspiesza wysnuli teorię, że to zapewne niewidzialna siła,  "ciemna energia". Cóż coś niewątpliwie ciemnego jest tu istotnym elementem układanki.

 

Nauka, w której wymyśla się, co chwilę na nowo pojęcie "eteru" nie jest poważna, ale co zrobić skoro tak mało wiemy o świecie. Pojęcia ciemnej energii i ciemnej materii są idealnym przykładem na bezradność nowoczesnej nauki. Gdy już uważano, że cos wiemy nagle okazuje się, że jest jakieś „ale”. Teoria dotycząca ciemnej materii zakłada, że jest ona głównym składnikiem wszechświata, jest to jednak tak naprawdę klajstrowanie braków wiedzy w zakresie teorii grawitacji.

 

Jednak ostatnio okazało się, że jest jej za mało w okolicy gwiazd i ich bliskiego otoczenia. Modele wskazują wręcz, że jej nie ma, bo naukowcy badający ruch gwiazd po wprowadzeniu parametrów bez ciemnej materii otrzymali wyniki wskazujące, że ich ruch występuje zgodnie z rzeczywistymi pomiarami. Znowu matematyka nie zagrała i okazuje się, że brakuje nam jakiegoś ważnego czynnika umożliwiającego pojęcie procesów zachodzących we wszechświecie.

 

To interesujące, że braki w wiedzy nowoczesna nauka ma zwłaszcza w stosunku do pojęć, które są zupełną podstawą w opisie wszechświata, masy i grawitacji. Wszystko, co wiemy to, że aby opisać te zjawiska potrzebujemy pojęć pośrednich.

 

Źródło:

http://news.nationalgeographic.com/news/2012/04/120419-dark-matter-sun-missing-stars-milky-way-space-science/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika radioactive_teheran

skoro jest taka opcja to

skoro jest taka opcja to klikam w odpowiedź:akapity 2-5:terminy jak ciemna energia i ciemna materia są używane tylko po to aby określić coś czego nie znamy i nawet nie jesteśmy pewni że to jest. żaden naukowiec nie ma dowodów aby twierdzić, że tak jest lub nie. wszyscy spekulują poprzez teorie. wszechświat najprawdopodobniej powstał w big bangu. jak narazie mamy bardzo dużo dowodów za, ta kwestia w nauce jest praktycznie rozwiązana bo nie ma wystarczajacych dowodów aby ją obalic. bozon higgsa jest założeniem teoretycznym ale mam nadzieje że juz tylko do końca tego roku.6: nie lubie antysemityzmu7: kościól opiera się nadogmatach (patrz. wikipedia) a nauka na dowodach 9: ciekawe ale kulawe, bo rozszerzanie sie wszechswiata to rozszerzanie sie przestrzeni. gdyby masa tworzyła się w ten sposób świat nie rozszerzałby się bo zapobiegałaby temu grawitacja.10: moim zdaniem to kwestia prawdopodobienstwa. przechytaj o prawie hubble'a (stworzone tylko i wyłącznie na podstawie pomiarów).11: nie rozumiem12: dobre pytanie Biggrin13-14: według teori big bangu prawa fizyki powstaly razem ze wszechswiatem. przeciwko teori einsteina niema dowodów, są tylko teorie alternatywne. btw. za teorią einsteina są praktycznie wszystkie pomiary jakie wykonano, oczywiscie oprócz skali mikro.

Portret użytkownika nes

" rozwalajac atomy na

" rozwalajac atomy na fragmenty w akceleratorach naukowcy ODKRYWAJA i beda odkrywac coraz to mniejsze czasteczki - w zyciu nie znajda tam czegos o masie wiekszej niz poczatkowy atom poniewaz to po prostu debilne! "Cos tam znajda Baca. Nie znajda wszystkiego. Bo kazdy atom ma swoj wszechswiat i wyobrazic sobie tego nie potrafimy. A kazdy z tych wszechswiatow ma swoj wlasny wszechswiat, a fizyka ktora tam rzadzi, jest inna niz nam sie wydaje.  Znikajace kwarki oraz ich projekcja ( to jest BOSKI PROGRAM ) !  Programu tego, NIE POZNAMY, bo ON nie dopusci do tego, bysmy sie zabawili w BOGA . Bo moze nadejsc taki dzien, ze nasza cywilizacja moglaby zniszczyc JEGO DZIELO ! Dlatego wysoko rozwiniete cywilizacje nie maja prawa bytu !  Na taka cywilizacje przychodzi kompletna zaglada, lub ( jesli do tego dorosli ) pojda o pietro wyzej.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Natura Wszechświata jak i

Natura Wszechświata jak i prawa nim rządzące nie są żadną zagadką, jeżeli przyjmie się, iż Wszechświatem od momentu stworzenia rządzi jedno prawo... prawo erozji materii i energii. Wtedy wszystko staje się jasne... Niestety nie dla idiotów wyznaqjących religię ewolucji. Tu jest problem powodujący, że naukowy świat ewolucjonistów gorączkowo szuka pojęć pośrednich i wirtualnych wymysłów dla utrzymania tej upadłej religii. Osobiście nie zgadzam się gruntownie z Hovindem, lecz jego merytoryczna idea jest prawdziwa. Świat się stworzył, lub został stworzony wg oryginalnego projektu i starzeje się od momentu narodzin do swej fizycznej śmierci... za kilkanaście, lub kilkadziesiąt tysięcy lat... I nie powstał "miliardy lat temu, lecz dziesiątki tysięcy lat wstecz. Ja tą wiedzę mam zapisaną w spakowanych plikach podświadomości...

Portret użytkownika janusz

Ciągle powstają nowe gwiazdy

Ciągle powstają nowe gwiazdy a więc zapewne i planety,rodzą się również nowe galaktyki,są na to dowody obserwacyjne.Dlatego nie uważam aby tym nadrzędnym prawem Universum było prawo erozji.To stara już koncepcja która nawiązuje do tzw."śmierci termicznej" Kosmosu.Myślę że odkrycie tej nadrzędnej zasady jeszcze ciągle przed nami i niekoniecznie musi to nastąpić względnie szybko.Pozdrawiam.

Portret użytkownika janusz

Ja odeślę grzecznie kolegę do

Ja odeślę grzecznie kolegę do podręczników i opracowań w celu uzupełnienia swej własnej wiedzy.Jest cała masa przykładów tylko trzeba troszkę poszukać,a nie tkwić uparcie w swych przekonaniach odrzucając wszelkie argumenty.Choćby cała mgławica Oriona ,NWC349,S106  itp,itp.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Jesteście "Oświeceni" żałośni

Jesteście "Oświeceni" żałośni w swojej wiedzy... wiedzy przeczytanej i nie przemyślanej... Osobiście nie muszę się nią przejmować... To jak jest naprawdę, ani dla Was o "Oświeceni" ani dla mnie nie ma znaczenia... Powstają nowe gwiazdy? To może twierdzić tylko idiota... Gdyby powstawały przez "miliardy lat"... Dzień by się nie kończył i nie byłoby nocy... Ewidentnie wybuchy supernowych ( śmierć gwiazdy)  są częste i za swojego życia dowiedziałem się co najmniej 5 razy...O "nowonarodzonej... ściema w mgławicy Oriona... raz... ( w dodatku są to tylko domniemania nie stwierdzone fakty)Świadczy to ewidentnie o tym, że ja mam rację, a Wy...Cóż... tej racji nie macie....Życzę dobrego samopoczucia... Zafascynowanych ewolucjonistów zmuszę do przemyślenia niezbitych zależności...1. Jeżeli Wszechświat ewoluuje...to jaki jest bilans   równowagi pomiędzy narodzinami Światów i ich śmiercią w przedziale miliardów lat?2. Jeśli Wszechświat się poszerza, to czy wskutek powiększania swojej molekularnej objętości, czy wskutek spadku entropi ( degradacji)?3.  Jeeli Księżyc jest pusty  środku, to dlaczego Ziemia miałaby być wypełniona jądrem ( i to w dodatku żelaznym ( ok. 8000 kg/m3)4. Dlaczego nie odkryto migrujących ciężkich jąder po kosmosie z rozbitych planet, a jedynie odłamki skalne i rudy różnych metali? A może Słońce jest też puste i wszystkie planety Wszechświata? Jesteście niestety gromadą bezmyślnych czytaczy bezmyślnych pisaczy...A więc nie jesteście mi równi by dyskutować... 

Strony

Skomentuj