Obserwacje wszechświata zdają się potwierdzać, że Ziemia znajduje się wewnątrz czarnej dziury

Kategorie: 

jonathanbellinger.typepad.com

Amerykański fizyk teoretyczny Nikodem Popławski z Uniwersytetu Indiana już kilka lat temu zaproponował model. w którym nasz wszechświat znajduje się wewnątrz czarnej dziury, która jest usytuowana w innym wszechświecie. Propozycja jest nadal dyskutowana a za jej przyjęciem przemawiają obserwacje astronomiczne.

 

Model Popławskiego opiera się na założeniu, że czarne dziury są wejściami do tuneli czasoprzestrzennych opisanych równaniami Einsteina-Rosena. Oznacza to, że te tunele łączą różne części multiwymiarowej czasoprzestrzeni.

 

Popławski zakłada również, że czarna dziura jest podłączona do białej dziury, czyli swojej hipotetycznej antytezy, która emituje energię i materię z osobliwości. Istnienie białych dziur nie zostało jeszcze empirycznie potwierdzone. Niektórzy twierdzą, że Wielki Wybuch może być emanacją takiej osobliwości.

 

W takim tunelu istniałoby zjawisko ciągłego rozwoju, które obserwujemy. Okazuje się, że cały nasz wszechświat może istnieć wewnątrz tunelu podprzestrzennego, który łączy czarne i białe dziury. Model Popławskiego wyjaśnia wiele problemów współczesnej kosmologii takich jak istnienie ciemnej energii, ciemnej materii, efektów kwantowych przy analizie grawitacji na skale kosmiczną.

 

Autor teorii wykorzystuje do swojego modelu specjalny aparat matematyczny - dodatkową teorię skręcania. Według tej teorii czasoprzestrzeń pojawia się, jako promień, który jest skręcony zgodnie z grawitacyjnym zakrzywieniem wykrytym przez nasze niedoskonałe środki obserwacji.

 

Teoria Popławskiego bardzo zgrabnie wyjaśnia istotę wszechświata i praw w nim funkcjonujących, ale ma jeden słaby punkt, bo przecież zawsze potrzebny jest jakiś super-wszechświat, w którym znajduje się tunel z czarną dziurą. Dochodzimy tu do odwiecznego pytania. Co istnieje poza wszechświatem?

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Antares

Fizykiem nie jestem ale z

Fizykiem nie jestem ale z tego co mi wiadomo to foton jest cząstką bezmasową. Wzorem, który opisuje jego energię  jest ten: E=hv, gdzie: h - stała Plancka, v - częstotliwość drgań źródła, które wysyła falę elektromagnetyczną. Podawany jest też wzór m=hv/c^2, który wynika z dwóch wcześniej podanych: przez ciebie i mnie. Nie mówi on, że foton ma masę, tylko że fotonowi można przypisać taką masę. 

Portret użytkownika Ja

Nie jestem pewien ale to

Nie jestem pewien ale to rónanie jest w większości błędnie zapisywane. Powinno być, że Ew=mc^2(energia wewn.) a nie ogólna danego ciała. Poza tym aby rozpędzić obiekt do prędkości światła(np proton) trzeba by nieskończonej energii, bo w fizyce relatywistycznej równanie Ek=(mv^2)/2 nie zachodzi. Zobacz jakie ilości energii w CERN'nie są zużywane, a prędkości światła nigdy nie uzyskają.

Portret użytkownika dzyszla

Albo inaczej, jako E =

Albo inaczej, jako E = m(r)c^2, gdzie m(r) oznacza masę relatywistyczną. A tak w ogóle równanie mówi tylo o tym, że energia spoczynkowa fotonów wynosi 0, a nie, że powinna dążyć do nieskończoności przy prędkości światła. To równanie wogóle nie określa nieskończonej masy dla czegokolwiek.

Strony

Skomentuj