1500-letnie miasto Majów odkryte w Belize

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół archeologów odkrył pozostałości osady Majów położonej w sercu dzisiejszego Belize. Według ekspertów wiek tego miasta wynosi co najmniej 1500 lat.

Ruiny znajdują się na terenie osady rolniczej społeczności menonickiej. Dopiero niedawno właściciele tych ziem umożliwili archeologom badanie ruin. Sądząc po opisie, nadal zachowały się pozostałości domów Majów, które dziś wyglądają jak białe kopce.

 

Osadę datowano na podstawie ceramiki znalezionej wewnątrz domów. Artefakty sięgają wczesnego okresu klasycznego Majów (250-600 naszej ery). Okres ten jest naznaczony szczytem budownictwa na dużą skalę i urbanistyki. Znalezione miasto, zdaniem ekspertów, jest żywym przykładem znaczącego rozwoju cywilizacji Majów w tamtym okresie historycznym.

 

Jak piszą badacze, wszystkie odnalezione budynki mają tynkowane posadzki. W każdym domu odkryto kolekcję naczyń domowych do gotowania i przechowywania żywności. W kilku budynkach znajdowały się narzędzia rolnicze wykonane z krzemienia oraz narzędzia do robienia mąki kukurydzianej.

 

Archeolodzy odkryli również tereny przeznaczone do hodowli i trzymania zwierząt domowych. Jeden z odkopanych budynków, sądząc po jego cechach charakterystycznych, był publiczny. Prawdopodobnie może to być świątynia lub inna budowla ceremonialna. Budynek ten został zbudowany z tego samego rodzaju kamienia i pokryty białym tynkiem wapiennym.

 

W jej wnętrzu znaleziono 15 fragmentów krzemienia. Sugeruje to, że ofiary były składane jako dar dla bogów w budynku. Jedną z ówczesnych tradycji było oddawanie narzędzi i narzędzi, specjalnie rozbijanych na małe fragmenty podczas rytualnej ceremonii. Fragmenty zostały następnie zebrane i umieszczone w specjalnej skrytce.

 

Ponadto archeolodzy odkryli dużą platformę, która obecnie jest również wzgórzem. Badanie wykazało, że na peronie znajdowały się cztery duże budynki. Być może był przeznaczony wyłącznie dla domów elity społeczeństwa.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj