18 czerwca 1178 roku - Dzień kiedy eksplodował Księżyc

Image

Źródło: innemedium

Księżyc bez wątpienia jest jednym z najbardziej enigmatycznych obiektów na niebie. Tysiące lat temu starożytne cywilizacje obserwowały niebo, patrząc z zachwytem na wiernego towarzysza Ziemi. Od niepamiętnych czasów księżyc był również tematem licznych mitów i teorii spiskowych. Wszelkiego rodzaju "dziwne" rzeczy są z nim łączone. Jedno z najciekawszych miało miejsce w 1178 roku, gdy grupa mnichów z Canterbury zaobserwowała, jak księżyc "nagle eksplodował" w "iskry", przybierając "czarniawy wygląd".

 

Przeglądając historię, zauważymy, że wiele razy astronomiczne wydarzenia były brane za nadprzyrodzone znaki. W starożytności wydarzenia te uważano za złe wróżby, a od czasu do czasu dziwne światła obserwowane na niebie interpretowano jako złe znaki. Dnia 18 czerwca 1178 roku mnisi w Canterbury zaobserwowali fascynujące zjawisko, które opisali w następujący sposób:

"...W TYM ROKU, W NIEDZIELĘ PRZED ŚWIĘTEM ŚW. JANA CHRZCICIELA, PO ZACHODZIE SŁOŃCA, GDY KSIĘŻYC DOPIERO CO BYŁ WIDOCZNY, ZOBACZONO CUDOWNY ZNAK PRZEZ PIĘCIU LUB WIĘCEJ MĘŻCZYZN SIEDZĄCYCH NAPRZECIWKO NIEGO. TERAZ BYŁ TO CZYSTY NOWY KSIĘŻYC, JAK ZWYKLE W TEJ FAZIE, Z ROGAMI SKIEROWANYMI NA WSCHÓD, A OTO NAGLE GÓRNY RÓG ROZDZIELIŁ SIĘ NA DWIE CZĘŚCI. Z ŚRODKA TEGO PODZIAŁU WYSTRZELIŁ PŁONĄCY POCISK, WYRZUCAJĄC DALEKO PŁOMIENIE, WĘGLE I ISKRY. RÓWNIEŻ CIAŁO KSIĘŻYCA, KTÓRE BYŁO NIŻEJ, SKRĘCAŁO SIĘ, JAKBY W NIEPOKOJU, A W SŁOWACH TYCH, KTÓRZY MI O TYM OPOWIADALI I WIDZIELI TO WŁASNYMI OCZAMI, KSIĘŻYC PULSOWAŁ JAK BITY WĄŻ. PO TYM POWRÓCIŁ DO SWOJEGO WŁAŚCIWEGO STANU..."

Więc co oni właściwie zaobserwowali w 1178 roku? Czy księżyc naprawdę wybuchł?

Image

Według badaczy, nie obserwowali oni faktycznej eksplozji księżyca, ale zaobserwowali ogromny impakt dużego ciała, które uderzyło w księżyc, tworząc to, co dziś znamy jako krater Giordano Bruno.

 

Jednak są inni, którzy się z tym nie zgadzają, twierdząc, że impakt o takiej skali wysłałby w kierunku Ziemi gruz, który doprowadziłby do zaobserwowania tego zjawiska przez więcej osób na Ziemi, a nie tylko przez kilku mnichów. Badania wykazały, że impakt ten wyrzuciłby 10 milionów ton materiału na atmosferę Ziemi w następnych tygodniach.

Image

Według raportu NASA, take zderzenie wywołałboy tygodniową burzę meteorytową na Ziemi, porównywalną do szczytu Leonidów w 1966 roku - a jednak nie ma żadnych relacji o takiej burzy w jakichkolwiek znanych historycznych zapisach, w tym europejskich, chińskich, arabskich, japońskich i koreańskich archiwach astronomicznych.

 

Zdaniem wielu, jeśli chcemy wyjaśnić to, co widzieli mnisi z naukowej perspektywy, to najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że mnisi prawdopodobnie zaobserwowali masywny meteor eksplodujący w atmosferze.

 

Z perspektywy obserwatorów - a tylko z tej perspektywy - wyglądałoby to tak, jakby księżyc eksplodował, podczas gdy ludzie z innych miejsc zaobserwowaliby to zjawisko tylko jako jasną spadającą gwiazdę.

 

Ocena:
Brak ocen