Amerykańska Stacja Kosmiczna, miała powstać w czasie zimnej wojny ?

Kategorie: 

wikipedia

Odtajnione w październiku zeszłego roku dokumenty ujawniają istnienie tajnego wojskowego projektu określonego mianem Manned Orbiting Laboratory w skrócie MOL. Zgodnie z nimi amerykanie usiłowali stworzyć coś co bez wielkiej przesady można nazwać pierwowzorem dzisiejszego ISS.

 

 

Do ujawnienia dokumentów doszło w trakcie wydarzenia w Muzeum Narodowym Amerykańskich Sił Powietrznych w Ohio, projekt zakładał stworzenie posterunku do przeprowadzania rekonesansu i kontrolowania ruchów armii sowieckiej. Z założenia, stacja miała być wyposażona w potężną kamerę znaną jako Projekt Dorian, która umożliwiłaby bezprecedensową obserwację pozycji ZSRR.

 

Innymi funkcjami stacji, miało być ściąganie z orbity wrogich satelitów, oraz zbieranie informacji z zawartych w nich dysków. Mimo iż sam pojazd nigdy nie dotarł na orbitę, USA odtajniły blisko 20 tysięcy dokumentów na jego temat. W trakcie 6 lat trwania badań Stany Zjednoczone wytrenowały blisko 17 astronautów. Mało tego, przekonani o pewności sukcesu tego przedsięwzięcia Amerykanie specjalnie przemodelowali prom kosmiczny Gemini, wynaleźli nową rakietę oraz wybudowali nowy kosmodrom w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

IB Image

Makieta kapsuły Gemini B

Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałaby zimna wojna, gdyby USA i ZSRR nie zdecydowały się podjąć wyścigu w kosmos. Stacje kosmiczne pojawiające się w latach 60 mogły wiele namieszać i aż trudno sobie wyobrazić co by było, gdyby ktoś zdecydował się doprowadzić ten projekt do skutku. Historia lubi nas zaskakiwać, ale odkrywanie jej poprzez odtajniane dokumenty raz po raz pokazuje nam, jak blisko byliśmy od katastrofy.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika axelyakuza

O tym projekcie to wiadomo od

O tym projekcie to wiadomo od dawna a statek gemini to podwójna budka telefoniczna i rozwinięcie pojazdu merkury. Były to statki jednorazowego użycia więc dziwię się że ktoś pisze takie bzdury.

Portret użytkownika b@ron

no niezupełnie

no niezupełnie kłamstwa...kasa może iść na takie misje, tylko po cóż mieli by mówić co odkryli i gdzie polecieli skoro nikt z nas nie poleci tego sprawdzić...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika robertus

Zgadzam się z Bacą. Oni sobie

Zgadzam się z Bacą. Oni sobie poprostu z nas śmichy robią. Dlaczego z ISS nigdy nie widać jakiejś satelity, skoro lata ich na orbicie coś koło 7 tyś. A ta szampanówka powyżej, to już chyba "konstruktor" atrapę krótko po zabawie sylwestrowej kreślił.

Portret użytkownika vonteck

Satelity mają rozmiar w

Satelity mają rozmiar w porywach kilku metrów i poruszają się po różnych orbitach z różnymi prędkościami, policz sobie jaka jest powierzchnia sfery, której powierzchnią jest orbita i te 7000 obiektów okaże się kroplą w morzu.
Poza tym... skąd wiesz, że nie widać?

Portret użytkownika robertus

Kroplą w

Kroplą w morzu vonteck powiadasz. Może i tak, tylko te krople jakoś z ziemi można zobaczyć, a poza tym jak sam piszesz, mają różne orbity i powinne się od czasu do czasu chociaż minąć. A nie widać ich z ISS, bo pokazują tylko animacje.

Strony

Skomentuj