Amerykański astrofizyk zapewnia że Ziemia jest zdecydowanie okrągła!

Kategorie: 

Źródło: YouTube/StarTalk, pixabay.com

Neil deGrasse Tyson znany amerykański astrofizyk, pokusił się o odparcie absurdalnej jego zdaniem tezy, jakoby Ziemia miała być płaska. Naukowiec opublikował w serwisie YouTube film, w którym pokazuje on proste eksperymenty potwierdzające kulistość Ziemi. Czy jednak przekona to coraz szersze grono zwolenników teorii płaskiej Ziemi?

W dobie orbitujących wokół Ziemi satelitów, międzyplanetarnych statków kosmicznych, fakt, że Ziemia jest okrągła wydaje się być oczywisty i niepodważalny. Istnieją jednak całe grupy oraz stowarzyszenia osób, które twierdzą inaczej.

W najnowszym filmie przesłanym na kanał YouTube StarTalk, Neil deGrasse Tyson wyjaśnia kilka z wielu powodów, dlaczego koncepcja ta jest tak absurdalna. Fizyk powołał się na obserwację prostych zjawisk oraz nieskomplikowanych eksperymentów, które może wykonać niezależnie każdy człowiek.

Tyson wyjaśnił, że ze względu na prawa fizyki i sposób działania energii, wszechświat „faworyzuje kuliste kształty”. Czasami kula może być zniekształcona, ponieważ obraca się bardzo szybko. Tak samo działa to w przypadku Ziemi – jest ona faktycznie spłaszczoną elipsoidą zwaną geoidą. Jednak prawie wszystko we wszechświecie, jest sferyczne lub prawie sferyczne. Wyjątkiem są jedynie asteroidy, które są małymi bryłami lodu i skał i rzeczywiście mają nieregularny kształt.

Neil deGrasse Tyson dodał: „To nieco dziwne, ale istnieją ludzie, którzy myślą, że Ziemia jest płaska, ale jednocześnie uważają, że Księżyc Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Słońce są kuliste.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Najważniejsze pytanie to

Najważniejsze pytanie to czemu ziemia jest płaska albo kulista, na wyobraznie kulistych nie ma co liczyć a na płaskoziemców tym bardziej więc mam taką teorię że wszystko co materialne emituje energie w myśl że żeby coś dostać trzeba coś oddać ale że materia nie wie gdzie co jest to wyrzuca energie we wszystkie strony tworząc kulistość, to by chodziło o kulistość. Czemu jest płaska ? aha żeby miała większą powierzchnie aby konsumować energię wszechświata

Portret użytkownika r.abin

Nie upierałbym się przy

Nie upierałbym się przy "okrągłości" Ziemi - zgodnie z fizyką kwantową, cały Wszechświat może być fraktalny (niektórzy piszą holograficzny). Fraktalność odrzuca zaokrąglenia (fraktal jest nieróżniczkowalny) i wymusza samopowtarzalność (hierarchiczność). Wymiar fraktala jest (ogólnie) ułamkowy - a taka np Piramida Sierpińskiego - ma wymiar 2 (jest płaska wymiarowo). Osobiście uważam, że Wszechświat (a więc i Ziemia), ma wymiar w granicach 2-3 (bardziej 2 niż 3 - raczej 2,1). Wynika stąd że Ziemia jest bardziej płaska, niż kulista

Portret użytkownika Wojwit

Naigrywający się z wypowiedzi

Naigrywający się z wypowiedzi interlokutorów na tym forum nie rozumieją, że "widzą" to, co im do widzenia "zapodano". Czemu patrząc na TARCZĘ księżyca w pełni mówsz, że widzisz kulę? Podobnie ze słoneczną tarczą. Zadajcie sobie pytanie: co widzę? I podajcie sobie prawdziwą odpowiedź. Zadaj sobie następne pytanie: dlaczego mam widzieć to, czego faktycznie nie widzę ale sobie wmawiam po zaprogramowaniu, że widzę? Do tego zadajcie sobie pytanie pomocnicze: jaki kolor śnieg w słoneczny dzień, jaki kolor mają chmury? A jaki wam mówią, że macie widzieć? Patrząc na widnokrąg zadajcie sobie pytanie: co widzę? I niech każdy odpowied zgodnie z prawdą o tym, co widzi (a nie zgodnie z zaprogramowaną w szkole i przez merdia odpowiedzią).  

Portret użytkownika zibi1973

Produkty widzą tak jak oni

Produkty widzą tak jak oni chcieli ,w rzeczywistości nawet jakby ziemia była kwadratowa to będzie kulą i w kolorach jakich ubarwili,czy niebieski to niebieski,a słowo niebieski to nie zostało wymyślone?,skądś musiało się w wziąć,ktoś musiał to wymyślić,pozdrawiam pana z nieba,bo bez niego to nawet listek z drzewa nie ma prawa sam spaść

Portret użytkownika zibi1973

A jeszcze coś,nie ma się co

A jeszcze coś,nie ma się co chować i tych swoich sługusów z onetu i wp trzeba lepiej podszkolić,żeby tak perfidnie,rażąco nie odsłaniali się,widać że kierują się w trzecią wojnę światową, a baranki dają się nabrać na te prowokacje,mam podejrzenie że sandrax i ultra to twoje sługusy?bo nie na darmo tak walczyli na innemmedium

Portret użytkownika zibi1973

Astrofizyk zapewnia ale mnie

Astrofizyk zapewnia ale mnie też nie przekonał,lepiej niech pokaże prawdziwe zdjęcie ziemi,to może być następny sługus pana,i nie jest tylko jeden kłamca co udaje naukowca,to grupy z całego świata,takie bajki w tv puszczają barankom, a większość baranków przyklepie i tak powstaje prawda,a jak im coś powiesz o płaszczyźnie ziemskiej to się śmieją wodogłowi 

Portret użytkownika jaa

Czyli, jeżeli usuniemy chmury

Czyli, jeżeli usuniemy chmury i całą wodę, to okaże się, że to co zostanie jest kuliste albo kuliste ale trochę spłaszczone? A, te wszystkie doliny, góry, kaldery, dna mórz i oceanów i szczyty pasm górskich to co? Zmienią się wszystkie w jedną, kulistą powłokę? Jakie są różnice poziomów pomiędzy dnem oceanu, a, na przykład Himalajami? Walec też jest w jakimś sensie kulisty. A, te niby płyty tektoniczne, które zachodzą na siebie, to one tak same z siebie tworzą tę kulistość?

Portret użytkownika dziwoląg

Ziemia, ze względu na dowody

Ziemia, ze względu na dowody jest tak samo kulista jak i płaska - coś na kształt kota Schrodingera.

O jej kulistości nie ma co pisać, jednak za płaską przemawia fakt, który każdy może osobiście zweryfikować stając na brzegu morza, mianowicie o braku krzywizny. Zakładając, że horyzont mamy w odległości ok. 5 km to obserwowana jego długość wynosi ok. 100 km w linni prostej i to bez żadnego zakrzywienia...?

Portret użytkownika JądroKozła

Kot Schrodingera popełnił

Kot Schrodingera popełnił samobójstwo i prosi oto, żeby sobie nim mordy nie wycierać takimi głupimi teoriami, ponieważ on ma już swoje lata i tego wszystkiego ma serdecznie dosyć. Któż by chciał być mordowanym i wskrzeszanym na nowo i tak w koło macieju. Przecież on już nawet nie wie kim jest.  Kotem, czy Schrodingerem, koncepcją, a może w ogóle go nie ma? Dzwonię do animalsów i składam zażalenie za znęcanie się nad zwierzętami.

Portret użytkownika kolo21

Amerykański naukowiec jest

Amerykański naukowiec jest już ok? Nie jest naufowcem? Czyli można już wierzyć Amerykanom? Bo sądziłem że Angelus stwierdzi że gdy by to był Rosyjski naukowiec, ale USmaniec? To zdrada!!!! i nie będzie rubli. 

kolo21

Portret użytkownika dziwoląg

Bardziej wiarygodne są dla

Bardziej wiarygodne są dla ciebie medialne zdjęcia od własnych obserwacji...?  Ciekawe dlaczego na filmach przyrodniczych nikomu nie zależy na ukazaniu tych "typowych" dla Ziemi krzywizn? 

Portret użytkownika dziwoląg

Skoro widnokrąg na morzu masz

Skoro widnokrąg na morzu jest zawsze na wysokości wzroku w odległości ~5 km - krzywizna Ziemi - (z "bocianiego gniazda" również, tylko że widać z niego to, czego nie można zobaczyć z pokładu statku) a jego szerokość wynosi ~100 km i jest linią prostą, to sugeruje, że Ziemia jest bardziej walcem, niż kulą. Gdyby była kulą, to widnokrąg nie mógł by być równy na całej swojej szerokości, bo już po ~5 km z lewa i z prawa widoczna była by krzywizna, którą można obliczyć np tutaj... https://www.bestpartner.pl/index.php?d=kkrzywizna2

Dziwne jest tylko to, że z każdego miejsca na Ziemi widnokrąg jest płaski jak stół i do żadnego końca tego walca dotrzeć nie sposób...

Skomentuj