Amulet św. Jerzego – ochrona Europejczyków przed Turkami

Kategorie: 

tg

Jak zatrzymać wzrost nastrojów radykalnych wśród europejskiej młodzieży? Jak chronić młodych ludzi przed wpływem dżihadystów i nie pozwolić im zasilać szeregów bojowników? Jak zapobiec rozwojowi radykalnych nastrojów w szkołach w Europie? Aktywność islamistów w sieciach społecznościowych, w meczetach, wpływ karnych środowiska w więzieniach, przyczyniają się do wzrostu ekstremizmu. Współcześni socjologowie uważają, że to nie są religijne poglądy, ale jakieś dzikie wyobcowanie ze społeczeństwa.

 

Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu, francuski rząd przedstawił plan 11 punktów, aby przybliżyć obywatelom wartości Republiki. Główny nacisk „planu mobilizacji" położono na świecki charakter państwa. Zachęca się nauczycieli, a także rodziców, aby zachować czujność. Ale, czy ta taktyka zadziała? Jak szkoły mogą dostosować swoje programy w celu osiągnięcia lepszej integracji młodzieży ze społeczeństwem? 

 

Jak radzono sobie z problemem islamistów czterysta, trzysta lat temu? Wówczas nie było chyba za wiele miejsca na dialog i moralizowanie, a sprawy stawiano na ostrzu noża. Europejczycy nie uznawali „innych” wartości i bardzo cenili sobie własne tradycje, w których obronie stawali. Pewne kwestie były oczywiste i nikomu w Europie to nie przeszkadzało.

 

W czasie 30 lat wojny i wojen z Turkami niemal wszyscy oficerowie, a nawet niektórzy żołnierze, nosili specjalnie bite  medale św. Jerzego, mające ich chronić m. in. przed muzułmanami. Ostatecznie popyt na nie był tak duży, że zaradni przedsiębiorcy w dawnych czasach rozpoczęli bicie talizmanu na bazie złotego dukata. Medaliony powstawały w Kremnicy (niem. Kremnitz, węg. Körmöcbánya, łac. Cremnicium) na Węgrzech pomiędzy 1600 – 1800 rokiem (dzisiaj Słowacja, Kraj Bańskobystrzycki).

 

Amulety nosili także żeglarze, jako ochrona przed niebezpieczeństwami na morzu. Na jednej stronie przedstawia on St. Jerzego na koniu, zabijającego smoka z napisem ‘S. GEORGIUS. EQUITUM.PATRONUS ' - Św. Jerzy patron rycerstwa (rycerzy). Na odwrocie znajdowała się łódź rybacka w czasie burzy ze śpiącym Chrystusem i podnoszącymi wrzawę apostołami oraz napis ‘INTEMPESTATE.SECURITAS’ - bezpieczeństwo lub ochrona w czasie burzy. Zwrot ten odwołuje się do Ewangelii św. Marka (4:36), kiedy Jezus i jego uczniowie przepływają przez Morze Galilejskie.

 

[ibimage==26545==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

 

Talizmany miały różną wielkość. Wykonywano je ze srebra, złota lub brązu (ten na filmie w brązie, jest nieco uszkodzony). Wiadomo, że traktowano je, jako przedmioty kultu, którym przypisywano magiczną moc i nadprzyrodzoną zdolność do ochrony użytkownika od nieszczęść, choroby i śmierci. Miały przynosić pomyślność oraz wzmocnienie dla ciała i duszy. Praktyka stosowanie amuletów sięga wiary w dobre i złe duchy, które w świecie „twnów” ponoć nie istnieją. 

 

Współczesnym Europejczykom, podobnie jak dawnym obrońcom przed Turkami, potrzebne są symbole, nawet takie małe, które będą ich jednoczyć i podkreślać odrębność, prawdziwą tożsamość, aby uchronić nasz kontynent przed napływem antyeuropejskich hord, niosących nowy porządek świata.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Cabaj

Zwykły kawałek zardzewiałej

Zwykły kawałek zardzewiałej blachy a nie "amulet"
Jak można wierzyć w takie głupoty?Lepsza jest historyjka faktyczna co mi opowiedział znajomy...niedawno ło "medalyku"
Fakt ten wydarzył sie w wiejskiej społeczności w niedalekiej przeszłości.Pewien-stary kawaler-luj... stały bywalec z grupy pod-sklepowiczów-ławkowców ...zapragnoł posiąść jedną młodą "gdowe"co mieszkała tylko ze swoją babką...(zajadłą pożeraczką opłatków) w innej wsi oddalonej jakieś 20km.Co by sie przypodobać przyszłej teściowej i jej wnuczce...postanowił uzbroić sie w kilka znaczących elementów:łańcuszek na szyje z jakimś "medalikiem "różaniec kieszonkowy i po pare obrazków do każdej kieszeni...plus "ksiązecka"i chusteczka która to odegra dość kluczową role w całym planie posiąścia wnuczki i jej majątku...ponieważ nie chodziło mu tylko żeby se poruszać tłokiem w kiszce...ale żyć i pić nic nie robiąć...korzystająć z majątku babki i młodej "gdowy"Pierwsze spotkanie przebiegło bardzo dobrze dla luja spod sklepu...zagrał bardzo pobożnego i spokojnego zięcia.Przy okazji wypuszczenia smarka...oczywiście wyjoł chusteczke żeby sie podetrzeć...ale nie omieszkał zaczepić o różaniec który to wypadł na podłoge izby w której odbywał sie test przed babką.Zza koszuki przy pochylaniu wyskoczył medalik i jakimś cudem łobrazecek z kieszeni...........ohy i ahy jaki to pobozny chłop---ze swicom takiego szukać-zachłysneła sie babka...i pobiegła opowiadać w drodze na roraty innym podobnym jaki to zięć sie szykuje.Oczywiście ślub sie szybko odbył...ale sklepowy luj szybko pokazał gdzie jest miejsce wnucki i babki...pije i leje...zostawiając co jakiś czas ślady widoczne.
Babka teraz sie żali do swoich drogowych współtowarzyszek::::Gdzie te różajce!!!!!!!Gdzie te medalyki!!!!!
Jak widać w powyższej historyjce kawałek blachy...sprawił "cud"...bo inaczej luj dalej by siedział na ławce pod sklepem.  

Portret użytkownika tomasz26

ach te zabobony figurki

ach te zabobony figurki ,medaliki, krzyżyki,obrazy, ikonki, paciorki, różańce itp.. czego jeszcze brak ..? a wszystko z poczucia wewnętrznej potrzeby za życiem wiecznym ,a nie lepiej iść w genetykę i dokooptować brakujące chromosomy te tzw; boskie .. skoro bogowie bawili się genami DNA ,GMO.. nam chyba tez wolno?

Portret użytkownika b@ron

wiara bywa zgubna, w takie

wiara bywa zgubna, w takie talizmany... bo w razie np. wojny, znajdą się tacy fanatycy, którzy pójdą do walki ślepo przekonani że nic im nie grozi, bo mają ... talizman

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Ogo Pogo

.."wiara bywa zgubna.." są

.."wiara bywa zgubna.." są tacy co uwierzyli nie tylko w swoje talizmany ale w swoja szczególną rolę ,szczególną misję  do spełnienia na świecie.Uwierzyli w swoje nadczłowieczeństwo,rolę pasterza i rzeżnika dla pozostałych.Zaczęło się od ich wiary a skończyło na paranoidalnych obsesjach grożących życiu pozostałych.

Portret użytkownika jama

Order św. Jerzego, pełna

Order św. Jerzego, pełna nazwa: Wojskowy Order św. Męczennika i Zwycięzcy Jerzego (ros. Военный Орден Св. Великомученика и Победоносца Георгия) – carski rosyjski order wojskowy, jedno z najwyższych rosyjskich odznaczeń, od 1992 odnowiony jako najwyższe odznaczenie wojskowe Rosji, pod nazwą Order św. Jerzego (Орден Святого Георгия).

Dobrze, że w Rosji przywrócono ten "talizman". Putin dobrze sobie radzi z mniejszościami, które muszą się dostosować do kultury i tradycji rosyjskiej, a jak nie to won...

Skomentuj