Anomalia świetlna zaobserwowana w radiogalaktyce Cygnus A

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie pracujący w National Radio Astronomy Observatory w Nowym Meksyku odkryli tajemniczy obiekt w radiogalaktyce Cygnus A. Galaktyka ta znajduje się około 800 milionów lat świetlnych od Ziemi i jest jednym z najmocniejszych źródeł sygnałów radiowych w naszym wszechświecie.

Radiogalaktyka została zauważona po raz pierwszy przez teleskop Hubble’a w 1994 roku, ale w tym czasie uważano ją za mgławicę. Najnowsze obserwacje pokazują, że obiekt ten stał się niezwykle jasny w bardzo krótkim czasie. Astronomowie starają się ustalić źródło niesamowitego blasku.

Rick Perley, astronom NRAO, który odkrył świetlistą anomalię, twierdzi, że cokolwiek to jest, musiało pojawić się względnie niedawno:

„Ku naszemu zaskoczeniu, odnaleźliśmy wyraźny nowy element w pobliżu jądra galaktyki, który nie pojawił się w żadnym z wcześniej publikowanych zdjęć. Nowy fragment jest na tyle jasny, że zdecydowanie zauważylibyśmy go na poprzednich fotografiach. To oznacza, że jakaś zmiana musiała nastąpić po roku 1996."

Istnieją dwie główne teorie na temat tego co może być wyjątkowo jasnym obiektem. Według pierwszej może to być wybuch czarnej dziury. Taki wybuch jest strumieniem energii i materii, która została odrzucona od grawitacyjnego środka czarnej dziury, a nie wciągnięta do jej środka.

Druga teoria twierdzi, że może to być masywna supernowa, chociaż jej jasność sugeruje coś innego. Cygnus A ma już w swoim centrum czarną dziurę nazywaną Cygnus X-1, więc odkrycie to może oznaczać, że druga czarna dziura dołączyła do galaktyki w wyniku fuzji. Jeśli teoria ta zostanie potwierdzona, byłaby to najbliższa znana nam para czarnych dziur jakie zostały odkryte.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj