Kategorie:
Antropolodzy z University of British Columbia w Kanadzie po serii eksperymentów z udziałem przedstawicieli różnych religii doszli do wniosku, że strach przed bogami, moralistami i ich karami jednoczy wyznawców jednej religii i promuje zaufanie, współpracę i uczciwe relacje między nimi, pisze Naked Science.
Badania kanadyjskich naukowców opublikowane wcześniej w czasopiśmie Nature. Przy założeniu antropologów, współczesne społeczeństwo ewoluowały i rozwijały się dzięki wszechobecnemu strachowi przed karami bożymi.
Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie przeprowadzili eksperyment z udziałem 591 wyznawców wielu religii. Były to osoby z różnych środowisk z całego świata (Brazylia, Mauritius, Tanzania, Polinezja i tak dalej). W grupie tej znaleźli się ogrodnicy, pracownicy najemni i właścicieli małych firm. Uczestnicy otrzymali serię testów i kilka gier ekonomicznych, w których dopuszczono bezkarne oszukiwanie.
W rezultacie, naukowcy odkryli, że im więcej ludzi boi się surowych kar swoich bogów, tym więcej pieniędzy są gotowi oddać obcym z pobudek religijnych.
Mężczyzna wierząc w nieuchronny wyrok dał około pięć razy więcej pieniędzy na swoich współwyznawców niż wierzący w „bardziej pokojowego boga", zauważają naukowcy. Antropolodzy ustalili, że to wiara w nadprzyrodzoną karę prowadzi do spójności społecznej osób.
Komentarze
Myślę, więc jestem...
Strony
Skomentuj