Kategorie:
W Meksyku misja archeologiczna Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), prowadząc prace restauracyjne mające na celu wzmocnienie Wielkiej Piramidy w Choluli, odkryła nieznane wcześniej artefakty, które mogą rzucić nowe światło na historię powstania takich monumentalnych budowli.
Krótka relacja z odkrycia została opublikowana na stronie internetowej INAH. Konserwatorzy rozpoczęli pracę w grudniu ubiegłego roku w Escalinata del Pochito. Była to akcja ratunkowa, której jednym z głównych zadań było wzmocnienie rozpadających się zabytków epoki przedhiszpańskiej. Podczas prac konserwatorskich dokonano nieoczekiwanych, ale bardzo ważnych znalezisk archeologicznych.
Pierwsze z nich powstało po wschodniej stronie Wielkiej Piramidy w Choluli. Okazało się, że był tam duży kawałek materiału budowlanego. Po przestudiowaniu go archeolodzy doszli do wniosku, że przed nimi znajduje się brakująca część piątego stopnia piramidy, który uznano za zaginiony. Pochodzi on z końca klasycznego okresu Majów (100 p.n.e. - 600 n.e).
Znalezisko jest dowodem procesu budowlanego stosowanego przez starożytnych mieszkańców do rozbudowy piramidy, głównego pomnika miasta. Chociaż nie mamy już fasady ani tynku szóstego stopnia piramidy, nowe znaleziska rzucają światło na formę, jaką musiała przyjąć budowla.
Ponadto na zboczu Tlachiualtepetl odkryto niezwykle duże nagromadzenie różnych materiałów ceramicznych. Analiza wykazała, że ceramika to przedmioty z okresu przedhiszpańskiego, używane do podtrzymywania ognia. Dokładny wiek tych przedmiotów nie został jeszcze określony. Nie wiemy też, czy pełniły one funkcję rytualną, czy też służyły jako światła, które oświetlały piramidę. Ale już teraz wiemy, że było tam intensywne używanie ognia w tym miejscu, oraz że kiedy jeden taki "koksownik" się psuł, kładziono na nim nowy.
Innym ważnym odkryciem był znajdujący się tam cylindryczny półfabrykat z białego kamienia o wysokości 30 centymetrów. Naukowcy ustalili, że w ukończonej wersji powinna to być rzeźba Tlaloka, boga deszczu.
Cholula to jedna z największych piramid w Ameryce pod względem objętości, zajmująca powierzchnię 300 na 315 metrów kwadratowych. Dla porównania wymiary Piramidy Słońca w Teotihuacan to 220 na 230 metrów, a egipskiej Wielkiej Piramidy w Gizie ma wymiary 230 na 230 metrów.
Skomentuj