Archeolodzy odkryli 1800-letni kamień na dnie morza niedaleko biblijnego miasta Dor w Izraelu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy badający ogromny kamień, ważący ponad 600 kilogramów, na którym wyryto imię rzymskiego władcy - Gargilius Antiquus, podaje LiveScience.

 

 

Ten okres w historii Żydów jest znaczący, ponieważ dotyczy powstania Bar Kokhby w Judei przeciwko Rzymianom. Niektórzy historycy uważają, że mogło wówczas zginąć nawet pół miliona Żydów. Ponadto, archeolodzy znaleźli ceramikę, kotwicę, a także szereg innych artefaktów z czasów starożytnego Izraela. Odkrycia dokonało dwóch naukowców, tj. Arkin-Shalev i Michelle Kreiser z Laboratorium Archeologii Przybrzeżnej z Uniwersytetu w Hajfie.

 

„Po raz pierwszy możemy określić z pewnością imię rzymskiego namiestnika Judei w krytycznym okresie poprzedzającym bunt Bar Kochby” - powiedział Assaf Yasur-Landau z Uniwersytetu w Hajfie, który prowadził prace archeologiczne. „Kamień prawdopodobnie stanowił podstawę rzeźby z okresu rzymskiego. O ile nam wiadomo, jest to najdłuższy napis znaleziony pod wodą w Izraelu".

 

Yasur-Landau zauważyć, że jest to dopiero drugi raz, kiedy w inskrypcji występuje nazwa „Judea” z czasów rzymskich. Rzymianie znieśli używanie nazwy Judea zaraz po stłumieniu buntu Bar Kochby, wprowadzając nazwę prowincja Syrii i Palestyny. Naukowcy muszą jeszcze rozszyfrować tekst, który zawiera najwyraźniej także greckie inskrypcje, odnoszące się do rzymskiego władcy i Judei.

 

Kamień był częścią większej struktury. Obecnie raczej nie ma szans na odnalezienie pozostałych fragmentów z brakującym tekstem:

 

„Miastem Dor włada Marcus Paccius, syn Publiusza, Sylwan Quintus Coredius Gallus Gargilius Antiquus, gubernator prowincji Judei, a także [...] prowincji Syrii, i patron miasta Dor".

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika janprester

Ale to bzdura z tym kamieniem

Ale to bzdura z tym kamieniem!!!! Popatrzcie na  zatopione okrety 30-60 lat w morzu -jakie są porośnięte przez wodorosty i wszelkie skorupiaki , zamulone przez prądy wód morskich. Widać ,że przeniesiono go na linach bo w wodzie taki bloczek to pestka-zabawa a dla ,,pospólstwa " sensacja bo nie rozumieją zwykli ludzie, że robią z nich durni. Tak niezdarnie robią historię swojego państwa, którego faktycznie nigdy nie było. Stworzył go STALIN i to jego winni czcić.  nie wiem czy to rozumieją. Bo MOJŻESZ gdy wywiódł ich z ziemi egipskiej -ziemi niewoli i przywiódł ich na SYNAJ i pokazał im z góry ziemie na których mają żyć, tam były już miasta i żyły narody.....................Mojżesz to był bardzo mądry PROROK ...nie posłuchali GO. 

Portret użytkownika Adrem

No właśnie.

No właśnie.

Najpierw myślałem, że chodzi o En-dor , bo to nad Morzem Martwym, to niewiele tam żyje.

Ale to chodzi o Dor, nad Morzem śródziemnym, to powinien być zarośnięty glonami i małżami a napisy niewidoczne.

Skomentuj