Archeolodzy odkryli kompleks starożytnych ukrytych przejść i komnat

Kategorie: 

Źródło: Sharon odb (Wikipedia)

Archeolodzy odkryli kompleks ukrytych przejść i galerii głęboko w starożytnym kompleksie świątynnym Chavin de Huantar w peruwiańskich Andach. Obiekty zostały odnalezione w zupełnie nienaruszonym stanie. Naukowcy uważają, że sieć komór była wykorzystywana w rytuałach religijnych.

 

Struktury zostały odwiedzone po raz pierwszy od blisko 3000 lat. Badacze wysunęli już kilka teorii na temat tych struktur. Niektóre z komnat mogły być wykorzystywane do mistycznych rytuałów, lub kultu tamtejszych bożków. Tak przynajmniej, zdaje się uważać John Rick, archeolog z Uniwersytetu Stanforda, który prowadził badania na tym obszarze.

„Są to wyłożone kamieniem korytarze, pokoje, komnaty i nisze wystarczająco duże, aby po nich chodzić...”

Odkryte przejścia nie zostały wykopane w ziemi. Zamiast tego zostały celowo zbudowane w głębinach ogromnego kompleksu świątynnego, który był budowany etapami między 1200 r. p.n.e. i 200 r p.n.e. Długość korytarzy sięga 100 metrów, a wiele z nich jest krętych, prostopadłych i kilkupoziomowych. W ciągu 15 lat wykopalisk w Chavin de Huantar, odkryto w sumie 36 galerii i powiązanych z nimi korytarzy. Najnowsza sieć została odkryta zaledwie kilka lat temu i nie została zbadana aż do teraz.

Archeolodzy uważają, że Chavin de Huantar było centrum religijnym tajemniczego ludu Chavin, który żył w północnej i środkowej części dzisiejszego Peru między 3200 a 2200 lat temu. Kompleks znajduje się około 430 km na północ od dzisiejszej Limy, w górskiej dolinie na wysokości ponad 3000 metrów. Jest to największy z kilku odkrytych do tej pory miejsc kultu Chavin.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj