Archeolodzy odkryli na górze w Egipcie ogromną twarz przypominającą Wielkiego Sfinksa

Kategorie: 

Źródło: kadr z youtube.com

Grupa archeologów odkryła ogromną twarz wyrzeźbioną w zboczu góry na nekropolii tebańskiej. Olbrzymia twarz przypomina twarz wyrzeźbioną na Wielkim Sfinksie w Gizie. Odkryto, że gigantyczna twarz, która w starożytności spoglądała na królewską nekropolię, „rozświetla się” podczas przesileń.

 

W centrum nekropolii tebańskiej zachowało się wiele ukrytych tajemnic starożytnego świata. W 1881 roku archeolodzy natknęli się na grobowiec TT 320, który zawierał ponad 40 mumii słynnych starożytnych egipskich faraonów, takich jak Ramzes II, Seti I i Totmes III. Archeolodzy dokonali kolejnego niesamowitego odkrycia: wszystkie te mumie były strzeżone przez masywny posąg wyrzeźbiony w zboczu góry. 

 

Mimo poważnych zniszczeń badacze zidentyfikowali część rzeźby, łuk brwiowy, a nawet jamę nosową – wszystko w precyzyjnych proporcjach. Odkrycie zostało udokumentowane przez misję hiszpańskich archeologów z Uniwersytetu Complutense w Madrycie (UCM) we współpracy z Centrum Dokumentacji Starożytnego Egiptu egipskiego Ministerstwa Starożytności (CEDAE).

 

Nazywana "Royal Cache Wadi Exploration" (lub Projekt C2), misja odkryła dużą liczbę kamiennych inskrypcji w tym miejscu, zmumifikowane zwierzęta, ofiary, niezbadany grobowiec i ten 20-metrowy posąg, o którym absolutnie nic nie było wiadomo aż do teraz. Przedstawia twarz z włosami, być może podobną do twarzy bogini Hathor, córki boga słońca Ra. I chociaż nie jest to do końca sfinks, ponieważ nie ma ciała zwierzęcia, może spełniać taką samą rolę jako strażnik jak sfinks w Gizie.

 

Archeolodzy uważają, że twarz wyrzeźbiona w zboczu góry nie zawaliła się z powodu erozji, ale została celowo zniekształcona. Materiały koptyjskie znalezione podczas wykopalisk sugerują, że ten akt wandalizmu miał miejsce „bardzo późno, prawie w średniowieczu”. W późnej starożytności (IV, V i VI wiek) obszar ten został mocno schrystianizowany, a stare świątynie stały się klasztorami. W tym kontekście wyrzeźbiona twarz mogła być postrzegana jako coś zbyt dużego i niezgodnego z religią chrześcijańską.

 

Jednocześnie odpowiedzialni za zniszczenie mogli być muzułmanie, ponieważ islamizacja tego obszaru miała miejsce w 637 r. n.e. Innym ciekawym szczegółem jest to, że twarz strażnika rozjaśnia się w czasie przesilenia, co zostało zweryfikowane 21 grudnia, kiedy kampania archeologiczna już się kończyła. 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj