Archeolodzy odkryli niesamowity tunel w starożytnej egipskiej świątyni

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Archeolodzy odkryli niezwykły tunel pod starożytnym miastem Taposiris Magna na egipskim wybrzeżu. Eksperci nazwali to „cudem geometrycznym”, a ta niesamowita konstrukcja wprawiła naukowców w podziw dla jej umiejętności inżynieryjnych. Tunel o wysokości 2 metrów, rozciągający się na głębokość 1305 metrów przez skałę, porównuje się do słynnego tunelu Eupalinos na greckiej wyspie Samos.

 

Podobnie jak w przypadku greckiego odpowiednika, przeznaczenie tunelu Taposiris Magna pozostaje owiane tajemnicą. Jednak Kathleen Martinez z Uniwersytetu Santo Domingo na Dominikanie, która od 2004 roku kieruje wykopaliskami w poszukiwaniu zaginionego grobowca Kleopatry VII, uważa, że ​​odkrycie może nieść obiecujące wskazówki. Kompleks świątynny w Taposiris Magna, założony w 280 roku p.n.e. mi. Uważa się, że Ptolemeusz II był poświęcony bogu Ozyrysowi i jego królowej Izydzie, bóstwu blisko związanemu z Kleopatrą.

 

W świątyni znaleziono wcześniej monety z imionami i wizerunkami Kleopatry i Aleksandra Wielkiego, a także figurki Izydy. Ponadto odkryto szyby grobowe zawierające pochówki grecko-rzymskie, co sugeruje, że mogła być tu pochowana Kleopatra i jej mąż Marek Antoniusz. Nowo odkryty tunel może prowadzić do tych dawno zapomnianych grobowców, oferując bezcenny wgląd w jedną z najbardziej urzekających postaci w historii.

 

Dodatkowo eksploracja Morza Śródziemnego w rejonie Taposiris Magna może dostarczyć dodatkowych informacji na temat starożytnego miasta. Na przestrzeni wieków seria trzęsień ziemi spowodowała zawalenie się i zanurzenie części świątyni. Wykopaliska odsłoniły także sieć tuneli rozciągających się od jeziora Mariut do Morza Śródziemnego, co świadczy o ogromie tej starożytnej cywilizacji.

 

Chociaż odkrycie grobowca Kleopatry i Marka Antoniusza byłoby niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tych wykopalisk, nawet jeśli pozostaje nieuchwytne, trwające prace w Taposiris Magna przyniosły już znaczące znaleziska. Odkryto fragmenty ceramiki i prostokątny blok wapienia, które rzucają światło na codzienne życie i zwyczaje ludzi, którzy niegdyś zamieszkiwali to starożytne miasto.

 

Jak zauważył w 2009 roku były Minister Starożytności Zahi Hawass: „Jeśli odkryjemy grobowiec Kleopatry i Marka Antoniusza, będzie to najważniejsze odkrycie XXI w. Jeśli nie odkryjemy grobowca Kleopatry i Marka Antoniusza najważniejszych odkryć dokonamy tutaj, wewnątrz świątyni i poza nią.”

 

Wykopaliska w Taposiris Magna nadal fascynują świat, oferując wgląd w bogatą historię starożytnego Egiptu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj