Archeolodzy odnaleźli ruiny „Zaginionego Złotego Miasta” w Luksorze

Kategorie: 

Źródło: dr Zahi Hawass

Miasto, które sprzed 3400 lat temu, zostało odkopane w Luksorze w południowym Egipcie. To fascynujące znalezisko, jest uważane za drugie najważniejsze odkrycie archeologiczne, po grobowcu Tutenchamona. Zdaniem badaczy, miasto służyło wówczas za główną osadę administracyjną i przemysłową imperium egipskiego na zachodnim brzegu Nilu.

Naukowcy uważają, że miasto zostało założone przez faraona Amenhotepa III, który żył w XIV p.n.e. Ulice znalezionego obiektu otoczone są domami, których wysokość sięga trzech metrów. Odnalezienie miasta, zapewni archeologom wgląd w życie starożytnych Egipcjan w czasach, gdy ich imperium było u szczytu swojej mocy i bogactwa. Zdaniem archeologów, jest to największe miasto, jakie kiedykolwiek znaleziono w Egipcie. Warstwy archeologiczne pozostawały zupełnie nietknięte ręką człowieka przez tysiące lat. Archeologom udało się ustalić, że w mieście znajdowały się trzy pałace Amenhotepa III oraz że miasto stanowiło centrum administracyjne i przemysłowe egipskiego imperium.

Wykopaliska na tym terenie rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku i miały na celu odkrycie świątyni grobowej Tutenchamona. Natrafienie na całą metropolię było sporym szokiem. Zgodnie ze słowami kierownika ekspedycji dr Zahi Hawassa:

„Budynki z cegieł mułowych zaczęły wyłaniać się z piasku już po kilku tygodniach i byliśmy zdumieni, gdy zdaliśmy sobie sprawę, jak wielkie miasto stoi przed nami. Jest niezwykle dobrze zachowane, domy są prawie w stanie nienaruszonym, a wiele pomieszczeń jest wypełnione meblami i zastawą. Wygląda to takm, jakby mieszkańcy po prostu odeszli, zostawiając wszystko na swoim miejscu.”

Kolorowa ceramika, gliniane cegły z pieczęcią króla, biżuteria, amulety w kształcie skarabeuszy i inne artefakty pomogą naukowcom zrozumieć historię i styl życia tego miasta. W części południowej znaleziono chociażbyb piekarnię, strefę gotowania i magazyn ceramiki. Drugi obszar, to dzielnica administracyjno-mieszkaniowa, która wciąż nie została w pełni odkopana. Na wszystkich wykopanych obszarach, znaleziono wiele narzędzi wykorzystywanych w jakiejś działalności rzemieślniczej, takiej jak przędzenie i tkactwo. Do tej pory, tylko jedna trzecia miasta została wykopana a więc kolejne tygodnie mogą przynieść więcej niespodzianek. Na ten moment, przyjdzie nam jednak nieco poczekać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj