Archeolodzy opisali nieznany krąg znaleziony w Andach

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował badanie opisujące prehiszpańskie obiekty znalezione w Andach. Jedna z nich okazała się prawdziwą zagadką, ponieważ ma cechy nietypowe dla tych miejsc.

 

Naukowcy sugerują, że odkryty obiekt to przedhiszpański ośrodek ceremonialny nieznany wcześniej nauce. Znaleziono go podczas wykopalisk w regionie Vasquiri, niedaleko rzeki Lauca i granicy boliwijsko-chilijskiej.

 

Z opisu wynika, że archeolodzy natknęli się na imponującą strukturę o prawidłowym okrągłym kształcie, położoną na szczycie wzgórza. Struktura ta zaskoczyła ekspertów nie tylko swoimi rozmiarami, ale także cechami architektonicznymi, jakich nigdy wcześniej nie widziano w Andach.

 

Miejsce Vasquiri to imponująca okrągła struktura, składająca się z 39 przylegających budynków, każdy o powierzchni od 106 do 144 metrów kwadratowych. Razem te starożytne budowle otaczają obszar około 1 hektara, który okazał się usiany licznymi fragmentami ceramiki. Być może naczynia zostały rozbite podczas obrzędów rytualnych. Wiek budynku jest obecnie określany na podstawie wieku tej ceramiki. Analiza artefaktów wykazała, że enigmatyczna struktura była używana między 1250 a 1600 rokiem naszej ery.

 

Autorzy badania twierdzą, że to niesamowita struktura, niepodobna do żadnej innej, jaką kiedykolwiek znaleziono w Andach. Współczesni badacze odnaleźli ewentualną wzmiankę o tym pomniku w zapiskach hiszpańskiego księdza Bartolome Alvareza, który odwiedził te miejsca w latach 80 tych XVI wieku. Opisując miejscowe obrzędy, wspomniał o pewnym ośrodku ceremonialnym. Alvarez pisał o gościach, którzy w stanie ceremonialnego upojenia weszli do budynku, który nazwał "domem piekła".

 

Naukowcy w swoim artykule w czasopiśmie Antiquity, piszą również o istnieniu 'wielkiej okrągłej budowli', w której gromadzili się głównie lokalni władcy na czerwcowe uroczystości ku czci Słońca - była to jedna z najważniejszych corocznych ceremonii Inków.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj