Archeolodzy przedstawili nową teorię na temat udomowienia kotów

Kategorie: 

Spór na temat czasu udomowienia kota jest nadal w toku. Nowe badania sugerują, że pierwsze futrzaste stworzenia przygarnięto w Chinach 5 tys. lat temu. Fiona Marshall z Washington University w St. Louis poinformowała, że zidentyfikowała co najmniej trzy obszary badań. Niektóre z nich mogą prowadzić do najbardziej wiarygodnej daty udomowienia kota, podaje Scienceblog.

 

Najnowsze dane wskazują, że koty wykorzystywano we wsiach rolniczych, kiedy przybywało gryzoni, które niszczyły uprawy. Starożytna chińska osada Tsyuanhutsun sprzed 5 tys. lat jest tego najlepszym przykładem. Co ciekawe, współistnienie człowieka i kota było kontynuowane, gdy opanowano walkę ze szczurami i myszami.

Wieśniacy dokarmiali koty z litości i wdzięczności za zwalczanie mysich plag. Nawet jeśli zwierzęta nie były wystarczająco udomowione, trzymały się blisko ludzkich osad i współistniały z rolnikami na korzystnych warunkach. Zrekonstruowanie historii udomowienia kotów jest bardzo trudne, ponieważ ich szczątki są rzadko spotykane w starożytnych grobowcach.

 

Wiadomość pochodzi z portalu poświęconego przyrodzie

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika kuzYn

Niech żyją wszystkie kotki

Niech żyją wszystkie kotki świata
Te udomowione i udamawiające opiekunów  Smile
 
[ibimage==19815==Oryginalny==Oryginalny==self==null]
Mój kotek wydrapał to pazurkiem dla wszystkich forumowiczów.

[ibimage==18164==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

 

Portret użytkownika drako_tr.

kuzYn  W Wigilię dostałem

kuzYn  W Wigilię dostałem dożywotniego BANA na ZNZ(a gościłem tam, blisko 3 lata), za drobny żarcik, a dokładniej za obrazek w opisie, z napisem „modulator” taki jak tu…jesteś moderatorem, w związku z tym, chciałem Ciebie zapytać czy Ty też mnie za ten, nawet nie złośliwy obrazek dożywotnio zbanujesz?
Pozdrawiam.
A kociak jest super:)
[ibimage==19822==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

"JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOŚIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM"
https://www.youtube.com/watch?v=XOQeHDDYSzs

Portret użytkownika kuzYn

Jestem zarejestrowany na ZnZ

Jestem zarejestrowany na ZnZ pod innym nickiem dłużej niż na IM, i udzielam się od czasu do czasu, ale nie chcę oceniać tamtejszych moderatorów. Jesli chodzi o Twój baner na IM to dobrze było by gdybyś zmienił kolor czcionki napisu, lub zmniejszył ten o 25%, ponieważ nowe osoby na forum mogą Cię mylić z moderatorem. 

[ibimage==18164==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

 

Portret użytkownika drako_tr.

kuzYn „…nie chcę oceniać

kuzYn „…nie chcę oceniać tamtejszych moderatorów” w pełni Ciebie rozumiem.
Odnośnie banera, wystarczyło by gdyby, jak Ty, po ludzku mi napisał.
 Wytłumaczyłeś mi i haa:) teraz jeszcze bardziej mi się podoba.
…ale najpierw trzeba być normalnym…
Ze mną jak z dzieckiem – za rączkę i ..do baru:)))
Pozdrawiam.

"JEŻELI BOISZ SIĘ GŁOŚIĆ PRAWDĘ - JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM"
https://www.youtube.com/watch?v=XOQeHDDYSzs

Portret użytkownika b@ron

drako_tr...ty się tym banem

drako_tr...ty się tym banem tak nie przejmuj ...dużo coś tych moderatorów na ZnZ , a to oznacza walkę pomiędzy nimi ...swoją drogą co na to admin?...pytam ,bo wygląda na to że dev miał zły dzień...niby który paragraf regulaminu złamałeś ? co innego jakbyś sfabrykował jakąś obraźliwą tabliczkę moderatora...
tym dziwniejsze , że Devoratus to gość na poziomie nieraz z nim dyskutowałem i ma swoje zdanie ale stronniczy nie jest ...a ty ban dożywotni i to bez ostrzerzenia ???

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika admin

Rzeczywiście dziwne. Ban ma

Rzeczywiście dziwne. Ban ma być 24h, a bezterminowe tylko dla gigantów. Wojny moderatorów to częsty problem, ale strona tej wielkości już musi mieć kilku moderatorów. Czasami może faktycznie emocje biorą górę.

Strony

Skomentuj