Asteroidy orbitujące wokół Marsa mogą być pozostałością po kolizji międzyplanetarnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mars posiada pas asteroid z dziewięcioma tak zwanymi „trojanami”. Najnowsze wiadomości wskazują na to, że mogą one pochodzić z wnętrza niewielkiej planety, która została zniszczona w wyniku kolizji z innym dużym ciałem niebieskim. Urealnia to mityczną opowieśc o planecie Phaeton.

Trojany różnią się od zwykłych asteroid, których pas rozpoczyna się około 101 milionów kilometrów za Marsem i rozciąga się aż do Jowisza. Trojany orbitują wokół Słońca i uwięzione w jego polu grawitacyjnym, nigdy nie zmieniają miejsca. Mars jest jedyną skalistą planetą, która posiada asteroidy w stabilnych orbitach.  Trojany stworzone są z tego samego materiału, który towarzyszył kształtowaniu się planet.

 

W 2013 badano trojan o nazwie Eureka, gdy zauważono otaczającą go grupę asteroid. Cała grupa zajmowała to samo miejsce na orbicie Marsa, co oznaczało, że prawdopodobnie miała ona wspólnego przodka. Dalsze badania wykazały, że Eureka jest bogata w minerał zwany oliwiną, który zazwyczaj tworzy się w płaszczu dużych skalistych ciał, takich jak Ziemia i inne planety lądowe. Oznacza to, że asteroida była kiedyś częścią większego obiektu, może nawet planety, która została zniszczona. Takie asteroidy są jednak dość rzadkie.

Możliwe jest także, że trojany to cząstki Marsa, które odłączyły się od niego miliardy lat temu i pozostały na jego orbicie. Eureka może być kluczem do odkrycia przeszłości Marsa. Jeśli asteroidy pochodzą z Czerwonej Planety, ich skład i właściwości mogą powiedzieć wiele na temat jej wnętrza. Jednak jeśli są to pozostałości po kolizji międzyplanetarnej, możemy dowiedzieć się gdzie Mars miał swoje miejsce w Układzie Słonecznym w przeszłości. Dałoby to odpowiedź na wiele nurtujących pytań, m. in. o to jak powstały ogromne kratery na Marsie lub czy w przeszłości mogło na nim istnieć życie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj