Astrofizycy otrzymali pierwsze dane o tajemniczym niewidzialnym obiekcie

Kategorie: 

Źródło: SISSA

Astrofizycy z Międzynarodowej Szkoły Studiów Zaawansowanych (SISSA) po raz pierwszy uzyskali dane dotyczące odległej i tajemniczej galaktyki, która jest dla nas prawie niewidoczna za pomocą najnowszej technologii badawczej. Autorzy tej pracy naukowej po raz pierwszy opisali również główne właściwości tak rzadkiego obiektu.

 

Badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal i pokrótce opisane na stronie internetowej SISSA. Naukowcy zbadali tajemniczy i bardzo odległy od nas obiekt. Mówimy o galaktyce, która powstała we wczesnym wszechświecie, zaledwie dwa miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Innymi słowy, jest to jedna z najstarszych galaktyk znanych nauce.

 

Do niedawna prawie nic o niej nie było wiadomo, gdyż ta tajemnicza galaktyka okazała się niewidoczna - była dosłownie niedostępna do obserwacji nawet przy pomocy najbardziej zaawansowanych instrumentów. I dopiero w ramach nowych badań astrofizykom udało się uzyskać pierwsze dane na temat tego tajemniczego obiektu, a także po raz pierwszy opisać jego główne właściwości.

 

Grupie naukowców udało się uzyskać niezbędne informacje za pomocą badań przeprowadzonych za pomocą interferometru ALMA. Okazało się, że niewidzialna to zwarta galaktyka zawierająca dużą ilość pyłu międzygwiazdowego. Instrumenty pomogły naukowcom spojrzeć w przeszłość i zarejestrować galaktykę w tym okresie jej ewolucji, kiedy była jeszcze bardzo młoda. Badaczy zaskoczyło ogromne tempo powstawania gwiazd w tym obiekcie. Obliczenia wykazały, że niewidzialna galaktyka na wczesnym etapie swojego istnienia tworzyła gwiazdy około 1000 razy szybciej niż nasza Droga Mleczna.

 

Bardzo odległe galaktyki są prawdziwą skarbnicą informacji na temat przeszłej i przyszłej ewolucji naszego Wszechświata. Jednakże badanie ich jest bardzo trudne, ponieważ są bardzo zwarte. Emitują też bardzo słabe światło. Przyczyną tego zaciemnienia jest masowa obecność pyłu międzygwiezdnego, który przechwytuje światło widzialne młodych gwiazd i utrudnia jego wykrycie instrumentom optycznym. Dlatego promieniowanie może być obserwowane tylko przez potężne interferometry.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj