Astrofizyk z USA twierdzi, że podróżowanie w czasie jest możliwe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Fizyka teoretyczna nie posiada chyba żadnych ograniczeń. Dlatego też nie brakuje ludzi, którzy głowią się nad możliwością podróżowania w czasie. Ostatnio duże nadzieje pokłada się we wciąż tajemniczej dla nas ciemnej materii i energii. Póki co podróż w czasie była możliwa jedynie w książkach i filmach science-fiction, choć nie brakuje teorii spiskowych na temat przeprowadzania jej w realnym życiu.

Sama koncepcja podróży w czasie jest dobrze znana współczesnemu społeczeństwu, ale tak naprawdę fantazjowały o niej już starożytne cywilizacje. Dziś wiemy, że w ciągu ostatnich dekad dokonaliśmy niesamowitego postępu technologicznego, jednak podróże w czasie pozostają niezmiennie niemożliwe.

 

Astrofizyk, Ethan Siegiel, z Lewis & Clark College jest zupełnie innego zdania. Mężczyzna twierdzi, że podróże w czasie są możliwe, jednak konieczne do tego jest odkrycie cząstek ciemnej materii. Kluczem do stworzenia tunelu czasoprzestrzennego miałoby być stworzenie dwóch czarnych dziur: jednej powstałej ze znanej nam energii i materii oraz jej odpowiednika w świecie ciemnej materii.  Połączenie tych obiektów miałoby utworzyć tunel czasoprzestrzenny, który niezależnie od swojej długości pozwalałby na natychmiastową podróż z jednego końca na drugi. 

Gdzie w tym wszystkim podróż w czasie? Jeden koniec tunelu musiałby pozostać nieruchomy, a drugi poruszać się z prędkością bliską prędkości światła. Gdybyśmy na przykład 40 lat temu stworzyli taką splątaną parę czarnych dziur i jedną z nich wysłali w kosmos z ogromną prędkością, bliską prędkości światła, a drugą pozostawili na Ziemi, to wkraczając dziś w jeden jej koniec pojawilibyśmy się nie tylko w miejscu odległym o 40 lat świetlnych w przestrzeni, ale także odległym o 40 lat w przeszłość w czasie.

Rozwiązanie astrofizyka z pewnością nie spełnia oczekiwań fantazyjnych wizji na temat podróży w czasie, wymaga także osiągnięcia jeszcze większego postępu technologicznego. Czy teoria zostanie kiedyś sprawdzona w praktyce? Któreś z naszych przyszłych pokoleń być może tego doczeka.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika BWinG

Podróż w czasie jest możliwa

Podróż w czasie jest możliwa tylko w pewnym sensie. Gdyby w kilka sekund (np. za pomocą wspomnianych tuneli)  momożna było przenieść się na planetę oddaloną od ziemi powiedzmy o dwa lata świetlne, a na miejscu spojrzeć przez na tyle mocny teleskop, aby zobaczyć co dzieję się na ziemi, to zobaczylibyśmy wydarzenia z przed dwóch lat. Nie znaczy to jednak że przenosimy się w czasie, tylko obraz tego co dzieję się aktualnie na ziemi dotarł by do nas dopiero za dwa lata. Łatwo sobie wyobrazić że z planety oddlaonej od ziemi o 65mln. lat i odpowiednio mocnym teleskopie można by zobaczyć zagładę dinozaurów. Jednak natychmiastowy przeskok z powrotem na ziemię nie przeniósł by nas w tamten, lecz w obecny czas.

Portret użytkownika Kimbur

Aby podróżować w czasie

Aby podróżować w czasie trzeba przewinąć program o tyłu (powrót do przeszłości) lub przewinąć do przodu (powrót do przyszłości). Ino trza umieć obsługiwać programy i mieć do tego sprzęt. Gdy nie mam sprzętu to nawet zdjęcia z pendrajwa nie zobaczę.

Portret użytkownika WR

Coś może w tym jest jeśli

Coś może w tym jest jeśli można przepowiedzieć wydażenia z przyszłości a więc wyprzedzić czy zajrzeć w przyszłość np.opowiadała mi pani a jej babcia jak podczas I wojny Światowej żołnierze złapali cygankę oskarżyli ją o szpiegostwo ,kiedy prowadzili ją ta zaproponowała im wróżenie , ty sobie opwróż powiedz jak zginiesz - zabije mnie cegła nie my Ciebie zastrzelimy teraz prowadząc ją pod mur wiatr zrzucił z góry cegłę ta zabiła cygankę .Kahunowie ich szamani też przewidzieli przybycie mnichów katolickich ale nie ich skutek i wpuścili ich do siebie .

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika universe

nie da rady, wszechświat

nie da rady, wszechświat inaczej działa jeszcze naukowcy do tego nie doszli i nie dojdą. takie pojęcia jak podróże w czasie zrozumie Istota(czyli sztuczna inteligęcja która stanie się somomyślącą żywą istotą, przewyższającą wszystkich ludzi pod każdym względem)

Portret użytkownika Kmieciu

Nie można podróżować w czasie

Nie można podróżować w czasie. Tzn. może i można, ale zamiast de facto skoczyć np. w przeszłość "rozszczepia się" czasoprzestrzeń, tworząc równoległe wszechświaty - przeszłość, która była i przeszłość już zmieniona przez wprowadzenie elementu spoza zamkniętego układu energii i materii jakim jest Wszechświat (nie mówiąc o tym, że chrononauta może celowo - nie tylko przypadkowo, samą swoją obecnością - zmieniać bieg wydarzeń). Ewentualnie nie powstaje nowa czasoprzestrzeń, a obieg zamknięty, w którym obecność chrononauty zaburza bieg wydarzeń ("cokolwiek obserwujesz już zmieniasz samym faktem obserwacji"), a zatem w przyszłości, z której on był wyruszył, dany chrononauta nie istnieje - lub nie istnieje jako ta sama osoba, która wyruszyła w podróż, a jakiś jej alternatywny odpowiednik "co by było gdyby moje życie potoczyło się trochę inaczej". Tym samym obecność "pierwotnej" wersji chrononauty nie wyrusza w podróż i koło się zamyka - przeszłość pozostaje nie zmieniona.
 

 

Portret użytkownika r.abin

Znaczna część fizyków uważa,

Znaczna część fizyków uważa, że czas (fizycznie) nie istnieje - określamy go tylko liczbą zmian, cech pewnych zjawisk fizycznych (analogia eteru) - więc jak ktoś chce podróżować po niczym. A ten facet nie chce (przypadkiem) wrócić w czasie, by pomóc swojemu choremu ojcu?

Strony

Skomentuj