Astronomowie natrafili na tajemnicze sygnały z odległej galaktyki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Poszukując oznak inteligentnego życia we Wszechświecie, astronomowie wykryli 15 szybkich rozbłysków radiowych w odległej galaktyce. Krótkie impulsy trwają zaledwie milisekundy – popularną teorią jest, że są to oznaki niezwykle potężnego statku kosmicznego obcej cywilizacji.

Szczególny krótki wybuch radiowy (FRB), zwany FBR 121102, jest wyjątkowo interesujący dla astronomów. Wbrew poprzednim obserwacjom jest to pierwsze tego typu zjawisko które zdaje sie powtarzać w regularnych interwałach. Astronomowie nie są w stanie tego wyjaśnić.

„Nic dziwnego, że znaleźliśmy 15 nowych źródeł, odkrywamy je w ciągu ostatnich kilku lat” – twierdzi Paul Scholz, astronom badający FRB z Dominion Radio Astrophysical Observatory w Penticton – „Te są jednak wyjątkowe, ponieważ występują w wyższej częstotliwości, dotąd niespotykanej”.

W 2016 roku udało się zlokalizować źródło tajemniczych sygnałów w galaktyce odległej o 2 miliardy lat świetlnych od Ziemi. Zazwyczaj podobne sygnały emitują obiekty takie jak pulsary. Wysyłają one jednak fale elektromagnetyczne z szerokiego zakresu częstotliwości, płynnie przechodząc od jednych do drugich. W przypadku FBR 121102 jest inaczej, co zdumiewa naukowców.

Paul Scholz wierzy, że uda się znaleźć naukowe wyjaśnienie tego zjawiska. W ciągu najbliższych miesięcy ma się tym zająć nowy teleskop w Kolumbii Brytyjskiej – Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment. Badacze spodziewają się odkrywać kilka sygnałów FRB w ciągu dnia, lecz czy pomoże to rozwikłać zagadkę FBR 1211102? Być może trzeba będzie spojrzeć na tę sprawę szerzej i rozważyć ją jako ślad inteligentnego życia. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj