Astronomowie odkryli dziwny obiekt kosmiczny, który wymyka się klasyfikacji

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Czasami istnieją ciała niebieskie, które wymykają się prostej klasyfikacji. Teleskop Hubble'a znalazł jeden z tych obiektów. Kosmos wciąż zaskakuje astronomów. I tu ich uwagę przykuł przedmiot, który nie pasuje do żadnej definicji.

 

W nauce zawsze staramy się klasyfikować rzeczy w zrozumiałe kategorie. Ale czasami naukowcy napotykają rzeczy, które przesuwają granice tych kategorii, wykazując jednocześnie kilka charakterystycznych cech. Tak jest w przypadku Z 229-15, galaktyki, która łączy w sobie cechy trzech rodzajów obiektów jednocześnie. 

 

Europejska Agencja Kosmiczna ciężko pracuje, aby dowiedzieć się, czym jest ten obiekt. Położona 390 milionów lat świetlnych od Ziemi, jest aktywną i dużą galaktyką spiralną. I właśnie ta działalność sprawia, że ​​klasyfikacja tego obiektu jest tak trudna. Faktem jest, że można go przypisać jednocześnie trzem typom - galaktyce Seyferta, kwazarowi i aktywnemu jądru galaktycznemu (AGN).

 

Przede wszystkim wszystkie te etykiety są ze sobą powiązane, ale zwykle istnieje między nimi wyraźne rozróżnienie. Są one połączone supermasywną czarną dziurą w centrum. W galaktykach, które otrzymały jedno lub więcej z tych oznaczeń, czarna dziura aktywnie odżywia się otaczającą ją materią.

 

Podczas tego procesu materia zbliżająca się do czarnej dziury doświadcza niesamowitych sił grawitacyjnych, które nagrzewają ją w wyniku tarcia. I zaczyna świecić niesamowitą energią. Kiedy tak się dzieje, taki obiekt nazywany jest aktywnym jądrem galaktycznym. Region centralny ma większą jasność niż zwykłe galaktyki. Zgodnie z oczekiwaniami, Z 229-15 ma AGN. Ale to nie wszystko.

 

Kiedy AGN są tak jasne, że przyćmiewają resztę galaktyki, są klasyfikowane jako kwazary. Kwazary są zwykle daleko i wyglądają prawie jak kropki; obiekt ten znajduje się stosunkowo blisko Ziemi, dlatego centralny obszar Z 9229-15 jest zamazany przez jasność jej jądra.

 

Ale możesz wyraźnie zobaczyć obrzeża galaktyki z jasnymi ramionami spiralnymi, więc istnieje inna definicja, która również pasuje do tego obiektu. To jest Galaktyka Seyferta - galaktyka, w której supermasywna czarna dziura jest bardzo aktywna, ale galaktyka jest wyraźnie widoczna.

 

Dlatego badacze uważają Z 229-15 za matrioszkę definicji. Na zewnątrz jest to galaktyka Seyferta zawierająca kwazar, który z definicji zawiera AGN.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj