Astronomowie odkryli tajemniczy obiekt w centrum Galaktyki. Nie mają pojęcia co to jest!

Kategorie: 

Źródło:

Astrofizycy, korzystający z teleskopu kosmicznego Spitzer, zdołali zarejestrować w centrum Drogi Mlecznej ogromny obiekt, którego nie dało się zaklasyfikować ani jako ogromna planeta, ani gwiazda, ani brązowy karzeł. Nowo odkryta struktura została nazwana OGLE-2016-BLG-1190Lb lub po prostu OGLE. 

To dziwne odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu efektu soczewkowania grawitacyjnego. Obiekt OGLE jest 13 razy bardziej masywny od Jowisza i okrąża gwiazdę oddaloną o 22 tysięcy lat świetlnych od Słońca. Znajduje się w gęsto wypełnionym gwiazdami obszarze blisko galaktycznego centrum.

OGLE nie jest na tyle masywny, aby można było go nazwać nieudaną gwiazdą. Jednak względu tak ogromną masę trudno mówić o nim jak o planecie. Właściwie nie wiemy jeszcze czym jest OGLE. Jego okolice są pełne brązowych karłów - gwiazd, które miały masę niewystarczającą, aby rozpocząć reakcję syntezy jądrowej.

Jeśli środowisko naukowe uzna, że jest to planeta to będzie ona rekordowo duża. A jeśli uznamy obiekt za brązowego karła to i tak będzie bardzo zaskakujące, bo brązowe karły zazwyczaj nie krążą wokół innych gwiazd tak jak w przypadku OGLE. Na pewno to nietypowe ciało niebieskie oferuje nam więcej pytań niż odpowiedzi. Badania na temat OGLE zostały opublikowane w Astronomical Journal oraz na repozytorium arxiv.org.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika chomik

Widać zę to planeta nie

Widać zę to planeta nie rozumiem wątpliwosci przecież wielkosć obiektów nie ma znaczenia. przeciez to planeta to jest chore pluton nie jest uznawany za planetę bo jest za mały ta planeta nie jest uznawana bo jest za duza to jest dziwne. 

Skomentuj