Astronomowie twierdzą, że planeta X zostanie wkrótce odkryta

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Astrofizycy Konstantin Batygin i Michael Brown, twierdzą że Dziewiąta Planeta Układu Słonecznego, zostanie wkrótce odkryta. Brown i Batygin uważają, że Planeta X przemieszcza się po wąskim pasie nieba w konstelacji Byka. Zgodnie z ich słowami, nie wykluczone że została ona sfotografowana już dawno temu.

 

W wywiadzie dla The Daily Galaxy, Michael Brown wyjaśnił, że ​​ich modele sprawiły, że Planeta Dziewiąta jest jednocześnie łatwiejsza i trudniejsza do znalezienia. Zdaniem badaczy, planeta jest bliżej Słońca, niż pierwotnie podejrzewano, ale w związku z tym, jest też mniejsza. Astrofizycy mówią o obiekcie o pięciokrotnej masie Ziemi.

Brown myśli, że biorąc pod uwagę stan wiedzy astronomów na temat konstelacji Byka, planeta X mogła zostać sfotografowana już dawno temu. Problem z jej znalezieniem, polega na skanowaniu dużych obszarów nieba przez długi czas, aby zidentyfikować drobne zmiany w lokalizacji słabo widocznych obiektów. Badacze, poszukują w ten sposób śladu, który mogła zrobić tylko Planeta X.

Konstantin Batygin nie podziela optymizmu Browna. W ocenie badacza, odkrycie planety X może mieć miejsce w ciągu następnej dekady, zwłaszcza po uruchomieniu obserwatorium Vera Rubin w 2023 roku. Warto przypomnieć, że badacze ogłosili istnienie dziewiątej planety jeszcze w 2016 roku. Podczas gdy obserwowali orbity szeregu ciał niebieskich w Pasie Kuipera, doszli oni do wniosku, że ruchy tych obiektów sugerują, iż gdzieś poza orbitą Neptuna, znajduje się przynajmniej jedna nieznana planeta.

 

Ówczesne prognozy zakładały, że waży ona nie mniej niż 10 mas Ziemi i znajduje się poza orbitą Neptuna. Hipotetyczna planeta krąży przy nachyleniu od 18 do 48 stopni w stosunku do ekliptyki. Zdaniem ekspertów odkrycie jej przez teleskop jest bardzo trudne ze względu na znaczną odległość. W rok później, badacze z Uniwersytetu Arizony (USA) - Kathryn Volk i Renu Malhotra przedstawili obliczenia dotyczące możliwych orbit „planety X", a następnie wysnuli przypuszczenie, że istnieją dwa takie obiekty, a nie jeden. Jak dotąd nie udało się jednak zaobserwować żadnego obiektu, który możnaby zaklasyfikować jako IX planetę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj