Aswang - filipińska strzyga i postrach ciężarnych kobiet

Image

Źródło: DaemonTheDemon

W kulturze filipińskiej pojawia się wiele odniesień do złych duchów. Legendy i historie na ich temat, są oczywiście dość różnorodne, lecz przewija się w nich jedna istota, na której skupimy się dzisiaj. Mowa o stworzeniu, znanym tam jako Aswang, które z łatwością można określić mianem filipińskiego wampira bądź też strzygi.

 

Aswang, jest uznawany za coś na pograniczu istoty żywej i ducha. Ma to być nieśmiertelna zjawa lub wiedźma, która posiada wielką wiedzę okultystyczną i może zrujnować tych, z którymi się zetknie. Stwór ten, jest zawsze opisywany jako istota podobna do wampira. Opowieści na ich temat donoszą, iż posiadającą magiczne moce, wykraczające poza zdolności zwykłych żywych trupów. Regionalne legendy na temat aswangów, są często dość sprzeczne ze sobą. Czasem odnoszą się one do imion bestii jakimi zarządza Aswang, takimi jak „tik-tik”, „wak-wak” i „soc-soc”. W tym samym czasie, niektóre regionalne wersje legendy, uznają te nazwy za alternatywne imiona Aswanga.

Image

Wiele osób twierdzi, że Aswang posiada zdolność zmiennokształtności. Stworzenie to, przez większość czasu, utrzymuje fałszywy kształt i może wyglądać jak małe zwierzę domowe. Znane są historie gdy stworzenia te, przyjmowały postać świni, psa lub czarnego ptaka o czerwonych oczach. Aswang może również przekształcić się w przedmioty, takie jak meble. Znacznie częściej, ukrywa się on jednak pod postacią człowieka. Zwykle przebiera się za zwykłego mieszkańca miasta (mężczyznę lub kobietę) i wykonuje nawet pewien zawód, wiązany najczęściej, z surowym mięsem. Między innymi dlatego, Aswangi zatrudniają się zwykle w rzeźni, kostnicy lub jako kucharze. Stworzenia te, mają być ciche, nieśmiałe i nieuchwytne. Można je odróżnić od ludzi jedynie za pomocą dwóch znaków. Jednym z nich są przekrwione oczy, a drugim awersja do luster.

 



Jak wspomniałem na początku, Aswangi są często opisywane jako połączenie ducha, wampira i wiedźmy. Historie i definicje Aswangów różnią się znacznie, w zależności od regionu, więc nie można przypisać do tego terminu żadnego konkretnego zestawu cech. Często używa się tej nazwy zamiennie, ze stworzeniem o bardzo określonym zestawie cech, znanym jako manananggal. Często przedstawia się on jako potwór ze skrzydłami, który w opowieściach przedstawiany jest jako zjadacz zmarłych. Jest to więc również odmiana słowiańskiego trupojada lub też arabskiego ghula. Aswangi nie są jednak znane z gustowania wyłącznie w zmarłych, a bardzo często za cel biorą sobie ciężarne kobiety. Zazwyczaj, lądują na dachu swojej ofiary, i wyciągają swoje długie języki, aby poczuć smak ludzkiej ofiary. Kobiety w ciąży, mają wydzielać charakterystyczny zapach, który przyciąga aswangi. W przeszłości, działalność aswangów służyła Filipińczykom do wyjaśniania poronień lub martwych urodzeń w wiejskich częściach kraju. Sam proces żywienia się Aswanga może doprowadzić do przekształcenia jego ofiary w kolejnego Aswanga.

Image

Istnieją pewne niezawodne sposoby na uchronienie się przed działalnością Aswanga. Niektóre opowieści zalecają noszenie przy sobie małej czerwonej sakiewki pełnej imbiru, dziwnie wygiętych monet i błogosławionego różańca. Imbir, rzekomo odstrasza te stworzenia, ponieważ jego zapach jest dla nich żrący i osłabiający. Monety i błogosławiony różaniec, mają zmniejszyć szansę dostrzeżenia nas przez stwora, oraz uniemożliwić demonom uniesienie ofiary do nieba. Mówi się również, że rzucanie soli w Aswangi, powoduje u nich silne oparzenia skóry. Zasada działania ma być tu podobna, jak w przypadku wampirów i ich oparzeń od wody święconej i światła słonecznego.

 

 

Ocena:
Brak ocen

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...