Australijscy naukowcy natrafili na ślady zaginionej kultury pod powierzchnią lasu deszczowego

Kategorie: 

Źródło: The Cambodian Archeological Lidar Initiative

Nowe badania wykorzystujące rewolucyjną technologię skanowania laserowego, umożliwiły archeologom wykrycie nigdy wcześniej nie widzianych starożytnych struktur pod kambodżańskim lasem deszczowym. Wielu ekspertów odnosi się do tego odkrycia, określając je mianem najbardziej rozległego badania archeologicznego wykonanego do tej pory. Uważa się, że pomoże ono naukowcom w ich polowaniu na "utracone miasta" w najbliższej przyszłości.

 

Australijscy archeolodzy odkryli starożytne miasta pod ziemią w parku archeologicznym Angkor (Siem Reap, Kambodża), znanym ze słynnej świątyni Angkor Wat, uznawanej za jeden z najważniejszych skarbów archeologicznych na naszej planecie. Odkrycie zostało wstępnie opublikowane w ramach projektu naukowego Cambodian Archaeological Lidar Initiative.

Model miasta  utworzony przy pomocy urządzenia LIDAR nałożony na zdjęcie satelitarne miasta Oudong

Pełne badanie, którego wyniki zostaną opublikowane w "Journal of Archaeological Science", zastosowało nową technologię skanowania laserowego, które pozwala na wykrycie struktur mających liczyć tysiące lat ale leżące pod powierzchnią kambodżańskiej dżungli. Te starożytne miasta mogą konkurować pod względem wielkości i szerokości z Phnom Penh, obecną stolicą kraju. Miasto za czasów swego istnienia zajmowało obszar około 2000 kilometrów.  Zdaniem niektórych ekspertów, naukowcy z Australii przeprowadzili największe w historii Ziemi badanie z powietrza.

"Odkryliśmy, starożytne miasta pod powierzchnią lasów deszczowych, o których istnieniu do tej pory nikt nie miał pojęcia", powiedział dr Damian Evans - naukowiec prowadzący to badanie.

Model cyfrowy miasta Preah Khan Kompong Svay

Lasery stosowane w badaniu były umieszczane na śmigłowcach i pozwoliły naukowcom uzyskać dużą ilość, wysokiej rozdzielczości obrazów topograficznych, które według naukowców, są "bardzo szczegółowe i dokładne." Oprócz identyfikacji "tajemniczych wzorów geometrycznych", które mogą odpowiadać dawnym ogrodom pałaców i sądów, zdjęcia pozwoliły naukowcom zrozumieć, jak funkcjonowały starożytne systemy wodne.

Huty żelaza umiejscowione w dzisiejszej prowincji Preah Vihear

Evans podkreśla, że ​​odkrycie dostarczy nowych i ciekawych wskazówek na temat upadku Cesarstwa Angkor (znanego również jako imperium Khmerów), które rozwijało się na tym obszarze i tajemniczo zniknęło w XV wieku, podobnie jak wiele innych starożytnych kultur przed nimi.

Monumenty przedstawiające monumenty w Sambor Prei Kuk

Jak powiedział sam dr. Evans:

"Odkryliśmy ogromną liczbę nowych świątyń, starożytnych zapór, stawów, kamieniołomów, świątyń, spichlerzy i innych dowodów ekspansji ludu Angkor na tych terenach. Kilka z tych budowli może być wyraźnie widoczne na powyższym obrazku, jeśli wiesz, czego szukasz ... ".

Evans uzyskał dofinansowanie na badania za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych(ERC) po tym gdy jego zespół odkrył złożony krajobraz miejski, który łączył średniowieczne świątynie Koh Ker i Beng Mealea z Angkor w 2012 roku.

Teren na północ od Angkor

Przez wiele lat archeolodzy podejrzewali, że obszar ten był domem dla wielu starożytnych budowli znajdujących się "pod" górą Phnom Kulen i innych otaczających ją obszarów. Teorie zostały potwierdzone przez niedawne badania, które pozwoliły naukowcom uzyskać szereg wysokiej rozdzielczości zdjęć z bezprecedensowym "poziomem szczegółowości". Kto wie, może już za kilka lat dowiemy się nawet co spowodowało raptowny rozpad kultury Angkor i czy na pewno były za to odpowiedzialne czynniki naturalne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Można by uznać, że jest to

Cytat: "...Można by uznać, że jest to bujda na resorach, gdyby nie Pismo święte w interpretacji wspomnianych badaczy, a nie są oni jedynymi, mówiącymi wspólnym głosem. Wspomina się o tej sytuacji, jako powtórce z czasów starożytnych, istnieją ku temu całkiem pokazne dowody z obszaru zakazanej archeologii. Przykładowo mowa jest tu o bardzo wielkiej liczbie odnajdywanych pomieszczeń skalnych, których rozmiary wskazują na istnienie w dalekiej przeszłości krasnali, gnomów lub innych niewielkich rozmiarów humanoidów. Do tego posiadamy dwie czaszki "Gwiezdnych dzieci" Lloyda Pie, plus wiele innych anomalnych znalezisk stawiających włos na głowie. Pierwsza fraza tytułu tego tekstu, jak i jego część środkowa, zawiera w sobie kod Nowego Porządku Światowego, będącego wstępem do wprowadzenia 'porządku ufonatycznego GMO' (odnośnie pierwszego członu patrz tekst "Wyobraźcie sobie... - sygnalizacja") cały tekst tutaj:

http://popotopie.blogspot.com/2016/06/wyobrazcie-sobie-zrownowazony-rozwoj_13.html

Skalne lilipucie "mieszkania", znajdowane na całym globie

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika skidoo23

Dzień dobry,

Dzień dobry,

Dodam tylko, że na terenie naszego kraju każdy z nas może prowadzić podobne poszukiwania. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą jak to zrobić zamieszczam link do strony, która opisuje krok po kroku jak ustawić mapę na geoportalu.

http://www.archeolot.pl/blog/?p=3830

Jak znajdziecie coś fajnego to dajcie znać w komentarzach. 

Pozdrawiam,

skidoo23

Portret użytkownika baca

"utracone miasta" są utracone

"utracone miasta" są utracone z powodu emigrantow - jak biali przybyli wycięli mieszkańców w pień... dziś też są utracone miasta, Paryż, Marsylia, Londyn - jak biali odejdą a czarni zdziczeją miasta te porośnie mech...

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj