Baalbek - Starożytne miasto gigantów w dzisiejszym Libanie

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Baalbek, znany niegdyś jako Heliopolis w czasach rzymskich, to jedno z najbardziej fascynujących i tajemniczych miejsc na Bliskim Wschodzie. Położone w malowniczej dolinie Bekaa w Libanie, to starożytna osada, której korzenie sięgają co najmniej 7000 lat wstecz, a według niektórych badaczy nawet 12 000 lat. To miejsce owiane jest aurą niewyjaśnionych zagadek, a jego monumentalne fundamenty megalityczne budzą podziw i zadziwienie wśród naukowców z całego świata.

 

Najsłynniejszym zabytkiem Baalbeku jest bez wątpienia Świątynia Jowisza, imponująca budowla wzniesiona na platformie zbudowanej z olbrzymich, starannie obrobionych bloków kamiennych. U podstawy tej konstrukcji znajduje się aż 27 takich megalitów, z których trzy, znane jako Tryliton, ważą około 1000 ton każdy. Największy z nich mierzy 19,6 metra długości, 6 metrów szerokości i co najmniej 5,5 metra wysokości, a jego szacowana waga to aż 1650 ton. Trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób starożytni budowniczowie zdołali przetransportować i umieścić na swoim miejscu te ogromne, precyzyjnie obrobione bloki kamienne.

 

Tradycyjne wyjaśnienia, według których Świątynia Jowisza była dziełem Rzymian, nie przekonują wielu badaczy, w tym znanego autora Grahama Hancocka. Hancock sugeruje, że te monumentalne megality mogły powstać znacznie wcześniej, jeszcze przed budową samej świątyni, i mogą mieć nawet 12 000 lat lub więcej. Jego zdaniem, są one prawdopodobnie pozostałością po zaginionej, zaawansowanej cywilizacji, która zamieszkiwała te tereny w odległej przeszłości.

 

Sama waga i rozmiar bloków kamiennych w Baalbeku doprowadziły do licznych spekulacji na temat starożytnej działalności obcych na tym terenie, a nawet teorii, że miejsce to mogło być starożytnym lądowiskiem statków kosmicznych. Choć takie teorie nie są powszechnie akceptowane przez środowisko naukowe, to trudno zaprzeczyć, że Baalbek kryje w sobie wiele niewyjaśnionych zagadek, które od wieków fascynują badaczy i miłośników starożytności.

 

Mimo że Rzymianie i Grecy odcisnęli swoje piętno na tym miejscu, pochodzenie jego monumentalnych budowli megalitycznych pozostaje owiane tajemnicą. Być może kiedyś uda się rozwiązać tę fascynującą zagadkę, rzucając nowe światło na starożytne dzieje ludzkości. Dopóki to nie nastąpi, Baalbek będzie nadal intrygować i inspirować wyobraźnię tych, którzy poszukują odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj