Badacze z projektu Breakthrough Listen odkryli 11 potencjalnych sygnałów obcych cywilizacji

Kategorie: 

Źródło: dreamstime

Po roku obserwacji, naukowcy wsłuchujący się w ewentualne ślady pozaziemskiego życia  pochodzącego z innego miejsca we wszechświecie odkryli istnienie 11 dziwnych sygnałów. Oczywiście (jak to naukowcy mają w zwyczaju), narazie poszukuje się innych bardziej prawdopodobnych rozwiązań niż ślad po nieznanej nam cywilizacji technicznej.

 

Breakthrough Listen to największy kiedykolwiek przeprowadzony program badań naukowych mający na celu znalezienie dowodów na istnienie cywilizacji poza Ziemią. Zakres poszukiwań jest prowadzony w niespotykanej dotąd skali, a sam program obejmuje badanie co najmniej 1 000 000 najbliższych Ziemi gwiazd. Poza Drogą Mleczną naukowcy nasłuchują wiadomości od 100 najbliższych nam galaktyk.

Źródło: Projekt Breakthrough Listen

Poza tym, wykorzystywane instrumenty należą do najpotężniejszych na świecie. Są 50 razy bardziej wrażliwe niż istniejące teleskopy służące do wyszukiwania śladów życia w kosmosie. Badania radiowe obejmują 10 razy więcej nieba niż poprzednie programy. Obejmują one również co najmniej 5 razy więcej widma radiowego - i robią to 100 razy szybciej. Są wystarczająco czułe, aby usłyszeć radar samolotu przelatującego w promieniu 1000 najbliższych gwiazd.

Eksperci przedstawili dokument naukowy, który zawiera szczegóły dotyczące ponad 600 gwiazd w różnych typach widm. Według naukowców, pełnią one rolę podstawy do dalszych badań. Ta rewolucyjna inicjatywa została poparta przez Stephena Hawkinga i miliarder Yuriego Milnera, którzy pomogli naukowcom w przeszukiwaniu kosmosu umożliwiając im dostęp do Radioteleskop Green Bank w Zachodniej Wirginii, Automated Planet Finder należącego do Lick Observatory na Mt Hamilton w Kalifornii i Teleskopu Radiowego Parkes w Australii.

Do tej pory eksperci zebrali kilka petabajtów danych naukowych po skierowaniu teleskopu w stronę 692 gwiazd we wszechświecie - a każdy z nich dostaje od trzech do pięciu minut obserwacji, które przeplatają się z obserwacjami innych celów. Eksperci wyznaczyli około 1700 gwiazd, które będą ostatecznie badane w poszukiwaniu sygnałów pozaziemskiego życia. Naukowcy twierdzą, że proces przesiewania danych jest raczej prosty. Najpierw odróżnia się sztuczne sygnały od tych naturalnych zwracając uwagę na nieregularne zachowania, takie jak modulacja lub pulsujące wzorce. Reasumując, aby zrozumieć, czy dziwne sygnały pochodzą od obcych, czy nie, naukowcy muszą upewnić się, że nie zostały stworzone tu na Ziemi.

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj