Bezgłowe szkielety znalezione na Słowacji w masowym grobie sprzed 7000 lat

Kategorie: 

Źródło: Slovak Spectator

Archeolodzy odkryli szczątki 38 osób w rowie otaczającym starożytną osadę. Poinformowało o tym biuro prasowe uniwersytetu w Kilonii.

 

 

Wykopaliska odbyły się w słowackim mieście Vrable. W epoce kamiennej osada Vrable-Velke-Lehemby (5250–4950 pne) była jedną z największych osad w Europie Środkowej. W sumie zidentyfikowano około 313 pozostałości domów w trzech sąsiednich osadach, a w szczytowym okresie zamieszkiwanych było w tym miejscu 80 domów.

 

Południowo-zachodnia osada otoczona była podwójną fosą o długości 1,3 km i tym samym oddzielona od reszty. Na niektórych odcinkach ufortyfikowano palisadę, którą naukowcy interpretują nie jako budowlę obronną, ale raczej jako oznaczenie terytorium wsi.

 

Podczas wykopalisk latem 2022 roku słowacko-niemiecki zespół naukowy odkrył szczątki co najmniej 38 osób rozrzucone na obszarze około 15 metrów kwadratowych. m. Szkielety leżą jeden na drugim, jeden na drugim, rozciągnięte na brzuchu, zgarbione na bokach, na plecach z wyciągniętymi kończynami. Jest mało prawdopodobne, aby zostały celowo zakopane - raczej zostały wrzucone do dołu (lub same się stoczyły).

 

Wszystkie dzieci oprócz jednego nie mają głów, w tym dolnej szczęki. W masowych grobach o niejasnej lokalizacji identyfikacja osoby odbywa się zwykle na podstawie czaszki, więc tegoroczne znalezisko jest dla archeologów szczególnie trudne. 

 

Jako hipotezę pochodzenia pochówku archeolodzy wysunęli masowe mordy, być może w związku z rytuałami magicznymi lub religijnymi. Ponadto ludzie mogą paść ofiarą konfliktu zbrojnego. Bardziej szczegółowa odpowiedź naukowców pojawi się dopiero po analizie genetycznej i radiowęglowej szczątków.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj